Społeczność ukraińska Trójmiasta i kapłani różnych wyznań chrześcijańskich modlili się na gdańskim cmentarzu Łostowice w intencji zmarłych w czasie Wielkiego Głodu w 1933 r.
Na spotkanie połączone z modlitwą w niedzielne popołudnie zaprosił Łew Zacharczyszyn, konsul generalny Ukrainy w Gdańsku. Wydarzenie odbyło się na cmentarzu Łostowice, przy prawosławnym krzyżu w kwaterze ukraińskiej.
- Zebraliśmy się tutaj, bo od 1 września do 24 listopada tego roku, w ciągu 85 dni, placówki dyplomatyczne Ukrainy wspólnie z zagranicznymi ukraińskimi organizacjami w innych państwach na pięciu kontynentach organizują wydarzenia w ramach międzynarodowej akcji „Zapalmy świeczkę pamięci”. To spotkanie poświęcamy wszystkim ofiarom sprzed 85 lat, które zmarły w czasie Wielkiego Głodu. Ukraińcy z całego świata i obywatele innych państw łączą się w upamiętnieniu jednej z największych zbrodni w historii ludzkości XX wieku. Na Ukrainie, w wyniku okrutnej, zaplanowanej zbrodni zmarło wtedy ponad 4 miliony ludzi - mówił Łew Zacharczyszyn.
Akcja ukraińskich służb dyplomatycznych zostanie zakończona 24 listopada 2018 roku w Kijowie podczas Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu, oficjalnego święta państwowego Ukrainy.
W czasie gdańskiej odsłony wydarzenia zostało odczytane symboliczne 85 nazwisk ukraińskich dzieci, zmarłych w czasie szalejącego głodu. Nazwiska najmłodszych ofiar czytało dwóch ukraińskich chłopców, mieszkających w Gdańsku. Piotr Piotrowski /Foto Gość Nazwiska 85. ukraińskich dzieci, zmarłych w czasie szalejącego głodu, odczytało dwóch ukraińskich chłopców mieszkających w Gdańsku.
Potem w ekumenicznej modlitwie połączyły się cztery chrześcijańskie wyznania - w intencji ofiar modlili się kapłan prawosławny, katolicki, ewangelicki i grekokatolik. Każdej modlitwie towarzyszyło wezwanie, by już nigdy nie doszło do podobnej zbrodni ludobójstwa.
Hołodomor czyli wielka klęska głodu na Ukrainie to efekt zaplanowanych działań bolszewików na terenie tzw. Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w latach 1932-1933. Potężna tragedia, która dotknęła Ukraińców, wynikała z polityki gospodarczej władz ZSRR, które chciały zdławić wolnościowe dążenia Ukraińców. Powszechna kolektywizacją i przymusowa rekwizycją płodów rolnych, w szczególności zboża, doprowadziła do powszechnego głodu i śmierci prawie 4 mln ludzi na Ukrainie.
Wyrażając jedność z Ukraińcami mieszkającymi na Pomorzu i modlącymi się w kościołach archidiecezji gdańskiej, księża dołączyli do modlitwy wiernych następujące wezwanie: "Módlmy się za nasz bratni naród ukraiński, który przeżywa 85. rocznicę Wielkiego Głodu, aby mógł żyć i rozwijać się w pokoju i bezpieczeństwie oraz by naszym braciom i siostrom nigdy nie brakło chleba powszedniego. Ciebie prosimy…"
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).