W dzień Wszystkich Świętych szczególnym miejscem modlitwy i spotkania dla mieszkańców Lwowa są Cmentarz Łyczakowski oraz Cmentarz Orląt Lwowskich.
Łyczakowska nekropolia należy do najstarszych w Europie i jest miejscem pamięci Polaków, Ukraińców, i wielu innych narodów zamieszkujących tereny dawnych Kresów. Jak co roku 1 listopada odbywa się tutaj modlitwa za zmarłych, której przewodniczy metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki.
Tegoroczne uroczystości na Cmentarzu Łyczakowskim i na Cmentarzu Orląt Lwowskich przeżywane są kontekście 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez narody Europy środkowej i wschodniej. Podkreśla to metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki:
„Tutaj we Lwowie gromadzimy się na Cmentarzu Łyczakowskim, na którym spoczywają młodzi ludzie, którzy sto lat temu walczyli o wolność swego kraju. Historia doświadczyła ludzi w sposób nieraz bardzo bolesny i trudny. Znicz wspólnie zapalony jest znakiem wzajemnego zrozumienia, a także radości, że możemy dzisiaj żyć tutaj razem. Jest gestem przebaczenia” – powiedział abp Mokrzycki.
1 listopada jest szczególnie ważny dla Polaków ze Lwowa. To oni w przeważającej mierze gromadzą się Cmentarzu Orląt Lwowskich, aby poprzez swoją modlitwę i obecność, wyrazić pamięć o polskiej młodzieży, która w okresie odbudowywania państwowości oddała życie za Ojczyznę. Sąsiadują z nimi także świeże mogiły młodych Ukraińców, którzy polegli w trwającej od czterech lat wojnie na wschodzie tego kraju.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.