Akcja Katolicka - be or not to be?

Po głośno artykułowanych nadziejach związanych z reaktywowaniem Akcji Katolickiej w Polsce w 1995 roku dziś mało się o niej słyszy. Czy jest to wynik cichej pracy organicznej Stowarzyszenia wśród świeckich (przez co nie jest atrakcyjna medialnie), czy też raczej efekt stagnacji i pierwszych frustracji? Czego potrzeba właściwie katolikom w Polsce?

Istnieje wielka odpowiedzialność za powołane Stowarzyszenie a raczej za osoby, które zdecydowały się przynależeć do tej struktury. Brak jasności idei a do tego mała wiedza dotycząca Akcji Katolickiej (innych grup także) zwłaszcza wśród duszpasterzy pogłębić może jedynie napięcia bądź frustracje osób, które z dobrymi intencjami przyszły do Akcji Katolickiej. Zresztą istnieje ogólne prawidło mówiące, że pozbawienie troskliwej i twórczej obecności księży wśród grup świeckich powoduje frustrację i nową formę antyklerykalizmu a przy tym niebezpieczeństwo różnych wypaczeń w dziedzinie religijności. Wycofanie się duchownych może być okazją do realizacji prywatnych ambicji silnych osobowości będących w szeregach świeckich, nie wykluczając tak zwanych „działaczy” i „aktywistów” realizujących utopijne hasła polityczne, ekonomiczne czy społeczne albo zgodnych z prywatnymi „objawieniami”.

Pomysł rozesłania ankiety programowej pośród członków Akcji Katolickiej w diecezji warszawsko - praskiej miał na celu dookreślenie tematyki interesującej świeckich. Ograniczyliśmy się do pytań mających na celu zbadanie zakresu tematycznego dla prowadzenia formacji osób dorosłych; nie poszukiwanie różnych form pracy lecz samej tematyki. Wielkim problemem wśród osób dorosłych jest bowiem niski poziom wiedzy religijnej. Zamierzeniem Zarządu Diecezjalnego Akcji Katolickiej na przyszły rok pracy jest poszerzenie form edukacji świeckich. W naszej koncepcji formacyjnej rysują się trzy sposoby prowadzenia spotkań. Pierwsze dotyczy stałej formacji zarządów parafialnych oddziałów. Zamierzamy organizować jednodniowe spotkania tychże osób. Drugą formą działań będą otwarte konferencje tematyczne podejmujące aktualne problemy (na początku roku szkolnego 1999/2000 organizujemy sesję dotyczącą szans reformy edukacji oraz drugą, pastoralną prezentującą różne formy działań organizacji pozarządowych w promowaniu „zdrowej rodziny”). Wreszcie trzecią formą planowanej formacji mają być otwarte wykłady podejmujące współczesne zagadnienia etyczno-moralne.

Treść planowanej działalności formacyjnej jako oferta do dorosłych chrześcijan - katolików jest wypadkową ankiety programowej. Na pytanie: Czy styka się Pan(i) w swoim życiu z problemami o których nigdy nie słyszy się w przepowiadaniu kościelnym (np. na katechezie, podczas kazań itp.)? - wiele odpowiedzi dotyczyło praktycznych form współpracy świeckich i duchownych w obrębie parafii, problemów związanych z wychowaniem dzieci i młodzieży, z uzależnieniami, zagrożeniami ze strony sekt, spraw związanych ze sposobami przekazywania wiary i trudnościami w wierze. Zainteresowaniem cieszyły się również zagadnienia moralne (np. związki niesakramentalne, trudności w małżeństwie, kara śmierci, eutanazja, bezrobocie, itp.).

Na drugie pytanie: Czy są tematy, które Pan(i) chciałby poruszyć kiedyś osobiście w rozmowie z księdzem? Jeśli tak, proszę je wypisać. - najwięcej osób wskazało na problemy życia małżeńskiego, tematykę wychowawczą, problemy z przebaczaniem, jak dobrze się spowiadać itp.. W odniesieniu do ostatniego pytania: Czy uważa Pan(i), że są inne ciekawe problemy godne uwagi? Jakie? - najwięcej odpowiedzi dotyczyło: stosunku chrześcijanina do niewierzących, jakości świadectwa życia duchownych, przemocy, historii Kościoła, znajomości Kodeksu Prawa Kanonicznego, ekumenizmu. Podobnie jak w poprzednich odpowiedziach zauważyć można zainteresowanie kwestiami wychowawczymi oraz działalnością sekt. W zagadnieniach moralnych pojawiały się kwestie dotyczące stanowiska Kościoła wobec prawdy, eutanazji, sensu czystości przedmałżeńskiej, antykoncepcji.

Pobieżna lektura prezentowanych odpowiedzi zawartych w powyższej ankiecie jest dla Akcji Katolickiej dobrą sposobnością prowadzenia edukacji wśród dorosłych, od których w dużej mierze zależy żywotność chrześcijaństwa wśród nowego pokolenia. Propozycje działań Akcji Katolickiej w diecezji mogą stać się ważnym impulsem ze strony świeckich dla pastoralnych programów w działaniu Kościoła parafialnego czy diecezjalnego. To, jak wiemy, nie zależy już tylko od członków Akcji Katolickiej, ani od samych świeckich.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11