Psychomanipulacja w krapkowickiej Odnowie

W Kurii Diecezjalnej w Opolu odbyło się spotkanie w sprawie osób poszkodowanych przez krapkowicką grupę Odnowy w Duchu Świętym - donosi Nowa Trybuna Opolska.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Dominikańskiego Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach, Śląskiego Centrum Informacji o Sektach i Grupach Psychomanipulacyjnych oraz Andrzej Cyran, reprezentującego osoby, które czują się poszkodowane przez grupę z Krapkowic.

Ze strony kurii byli obecni bp Paweł Stobrawa, kanclerz kurii ks. Joachim Kobienia oraz ks. prof. Tadeusz Dola i ks. prof. Helmut Sobeczko.

- Zaprosiliśmy ich do rozmów po informacjach w mediach, ale nie usłyszeliśmy żadnych rewelacji. Mówili jedynie o tym, o czym już od dawna wiemy. Spodziewaliśmy się, że zostanie nam przedstawiony cały katalog poszkodowanych, tymczasem usłyszeliśmy tylko o pojedynczych przypadkach - mówi ks. prof. Helmut Sobeczko.

- Jest to niemożliwe, bo osoby poddawane psychomanipulacji nie mówią o swoich przeżyciach - podkreśla psycholog. - Nie są świadome tego, co się z nimi dzieje. Częściej przychodzą do nas bliscy tych osób. - odpowiada Katarzyna Weiler-Boratyn, psycholog z dominikańskiego ośrodka.

- My pracujemy z ludźmi pokrzywdzonymi m.in. przez grupę z Krapkowic, więc mogliśmy podzielić się naszymi doświadczeniami. Teraz główna odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu spoczywa na kurii - dodaje o. Tomasz Franc OP z Wrocławia.

- Czasu jest mało, bo grupa krapkowicka się rozrasta. Mamy z kurią wstępne ustalenia co do rozwiązań, ale nie chciałbym się nimi na razie dzielić - uzupełnia Dariusz Pietrek ze Śląskiego Centrum.

- Będziemy sprawę szczegółowo badać i rozmawiać o tym z liderami grupy krapkowickiej. Trudno o natychmiastowy werdykt. Trzeba czekać - zapewnia ks. Sobeczko.

- Jestem w opolskiej kurii na takim spotkaniu już szósty raz. Tym razem różnica polega tylko na tym, że to kuria nas zaprosiła - powiedział redakcji Nowej Trybuny Opolskiej pełnomocnik poszkodowanych. - Wierzę jednak, że w końcu powie, iż ta grupa nie będzie już mogła powoływać się na Kościół - dodał.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7