„Usłyszmy wołanie tak wielu braci wyzyskiwanych przez zbrodniczych handlarzy: oni nie są towarem, to osoby, ludzie i jako tacy powinni być traktowani” – apeluje na Twitterze Papież Franciszek w Światowym Dniu przeciwko Handlowi Ludźmi. Szacuje się, że na całym świecie ofiarami tego zbrodniczego procederu pada rocznie 40 mln ludzi, jedna czwarta z nich to dzieci.
Ojciec Święty włączył się w trwającą do końca sierpnia watykańską kampanię, której celem jest uwrażliwienie społeczeństwa na haniebny proceder handlu ludźmi i powstrzymanie tej zbrodni. Akcję promuje Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przypominając, że „niewolnictwo jest przemysłem przynoszącym rocznie 150 mld dolarów dochodu, a ludzie nie są na sprzedaż”. W mediach społecznościowych akcji towarzyszy specjalny hashtag #EndHumanTrafficking.
„Papież staje się głosem tych, którzy na co dzień walczą z handlem ludźmi, a to jest bardzo nierówna walka” – mówi siostra Rita Giaretta. Kieruje ona w Casercie Domem Rut, w którym ofiary handlarzy ludźmi odzyskują godność i próbują wrócić do normalnego życia. „Współczesne niewolnictwo ma wiele twarzy. To wyzysk seksualny, handel narządami, zmuszanie do żebractwa i przymusowej przestępczości” – mówi włoska zakonnica nawiązując do wczorajszego apelu Franciszka o zdecydowane przeciwstawienie się haniebnej zbrodni handlu ludźmi.
“ Coraz młodsze kobiety trafiają na nasze ulice i stają się towarem. Na koniec, kiedy są już dla swych oprawców bezużyteczne stają się niepotrzebnymi odpadkami. To są ogromne dramaty. Najpierw podróż w bestialskich warunkach, często tortury, którymi zmuszane są do uległości, a potem piekło naszych ulic – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Rita Giaretta. – Na ich cierpieniu i krzywdzie bogacą się międzynarodowe mafie. Jednak tym co najbardziej smuci jest fakt, że wciąż jest ogromne zapotrzebowanie na taką ofertę. Często od dziewcząt, którym pomagamy słyszę: nie czułam się już człowiekiem, tylko zwierzęciem, z którym można wszystko zrobić. Dramat tych kobiet jest ogromny, ogołocone z ludzkiej godności, jakichkolwiek praw, sprowadzone do rzeczy. Stąd tak ważne jest podchodzenie do nich z szacunkiem, przywracanie im ich godności, przypominanie, że nie są towarem, tylko ludźmi. ”
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Jałmużnik Papieski pojechał z pomocą na Ukrainę dziewiąty raz od wybuchu wojny.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.