Czy można powiedzieć coś pewnego o Duchu Świętym? Kim jest i jakim imieniem należy Go określać? Te i inne pytań, które trapią wielu, napotykamy na kartach książki ks. Hyacinthe Vullieza "Krótka historia Ducha Świętego".
Czy można powiedzieć coś pewnego o Duchu Świętym? Czy wiedza o Nim, Jego obecność, jest ograniczona do chrześcijaństwa, czy można spotykać Go też w innych religiach? Kim jest i jakim imieniem należy Go określać? Skąd wziąć pewność, czy podejmowane działanie odbywa się w mocy Ducha Świętego?
Te i inne pytań, które trapią wielu, napotykamy na kartach książki ks. Hyacinthe Vullieza "Krótka historia Ducha Świętego". Autor, dziennikarz i poeta, prowadzi swój wywód w formie zawężających się, zarówno historycznie jak i religijnie, kręgów – od przesłanek pozachrześcijańskich, opartych na badaniach paleontologicznych, przez wierzenia ludów pierwotnych, spirytualizm, po wiarę wspólnot zielonoświątkowych a wreszcie członków katolickiej Odnowy charyzmatycznej. Nie jest to wykład teologiczny, raczej swobodna dyskusja Vullieza z pewnymi (mniej lub bardziej) powszechnie panującymi zagadnieniami. Często przywołuje fragmenty Pisma Świętego, powołuje się na znaczące autorytety, jak religioznawcę Mircea Eliadego, teologa Claude'a Geffreé, dokumenty Soboru Watykańskiego II, czy późniejszych papieży, interpretując je dość swobodnie, ale również sięga do dzieł takich postaci jak Konfucjusz, Dalajlama, Wiktor Hugo, czy Fiodor Dostojewski. Dla polskiego czytelnika cenne są także komentarze tłumaczy i redaktorów przybliżające kontekst myśli autora.
Książka ta to dobra lektura, by postawić sobie istotne pytania o swoją wiarę: na ile Duch Święty jest obecny w życiu i jak wygląda moja relacja z tą najmniej znaną Osobą Trójcy Świętej? Nie daje jednak gotowych odpowiedzi, a zmusza by szukać dalej, głębiej, aż po oparte na fudamencie teologii osobiste Spotkanie.
ks. Hyacinthe Vulliez: "Krótka historia Ducha Świętego". Wydawnictwo Esprit
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Kim jest Homo religiosus i komu przypisuje się użycie tego terminu po raz pierwszy?
Odpowiedź: Homo religiosus znaczy dosłownie "człowiek religijny". Pojęcie stworzył rumuński historyk religii i religioznawca Mircea Eliade. Według jego koncepcji tylko człowiek religijny rozwija całą swoją naturę (przy czym religia nie oznacza dla niego wiary, ale odniesienie do sacrum).
Nagrody wylosowały:
Gratulujemy! Z laureatami skontaktujemy się mailowo, a nagrody wyślemy pocztą.
Podane przez Państwa dane (imię, nazwisko, adres pocztowy, e-mail) będą przetwarzane przez Instytut Gość Media z siedzibą w Katowicach, 40-042, ul. Wita Stwosza 11 wyłącznie dla celów przeprowadzenia konkursu i po jego zakończeniu zostaną całkowicie usunięte.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.