Ojciec Święty postanowił wysłać do Demokratycznej Republiki Konga w celu realizacji spraw nuncjatury apostolskiej w Kinszasie dotychczasowego przedstawiciela papieskiego w Kolumbii, abp Ettore Balestrero – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Decyzja Ojca Świętego ma charakter wyjątkowy i zapewne związana jest z napięciami między Kościołem a władzami kraju. 23 lutego b.r. miał miejsce ogłoszony przez papieża Dzień Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. W tym kontekście Franciszek apelował szczególnie o modlitwę za Demokratyczną Republikę Konga (DRK) oraz Sudan Południowy.
Według danych ONZ z 2017 roku w prawie 79 milionowej DRK przemoc na tle etnicznym oraz starcia między regularną armią a partyzantami i zbrojnymi ugrupowaniami, szczególnie w prowincjach Tanganyika i Kivu na wschodzie kraju doprowadziły do wypędzenia ze stron rodzinnych co najmniej 1,3 mln. mieszkańców, wśród których jest ponad 800 tys. dzieci. W mediach pojawia się wiele inspirowanych przez rząd kłamliwych i niesłusznych informacji na temat Kościoła i jego biskupów. Władze posuwają się do profanacji miejsc kultu a także innych aktów przemocy.
Abp Ettore Balestrero jest bardzo doświadczonym dyplomatą papieskim. Urodził się 21 grudnia 1966 w Genui, a święcenia kapłańskie przyjął 18 września 1993 jako kapłan diecezji rzymskiej. W służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej pozostaje od 1 lipca 1996. Pracował w nuncjaturach w Korei Południowej oraz w Holandii, a od 17 sierpnia 2009 do 2013 roku był podsekretarzem w Sekcji II Sekretariatu Stanu (ds. Relacji z Państwami). 22 lutego 2013 roku Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Kolumbii, przydzielając jednocześnie stolicę tytularną Victoriana. Sakrę przyjął z rąk ówczesnego sekretarza stanu, kard. Tarcisio Bertone SDB. We wrześniu 2017 roku gościł odwiedzającego Kolumbię Papieża Franciszka.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.