Indonezja prosi Watykan o pomoc. W sprawie oleju

Władze Indonezji zwróciły się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o pomoc w skłonieniu Unii Europejskiej do ponownego przemyślenia zakazu importu oleju palmowego. Ta decyzja doprowadzi do bezrobocia - mówił ambasador tego kraju przy Watykanie.

Stolica Apostolska zgodziła się zorganizować seminarium na ten temat. Odbędzie się ono w maju na jednym z papieskich uniwersytetów w Rzymie. W tej sprawie gościł w Watykanie minister ds. morskich Luhut Binsar Panjaitan. Ambasador Indonezji przy Stolicy Apostolskiej Antonius Agus Sriyono ujawnił, że Panjaitan argumentował, iż unijny zakaz doprowadzi do bezrobocia i ubóstwa wśród rolników i producentów oleju. Od tej gałęzi gospodarki uzależnionych jest 16,5 mln mieszkańców Indonezji.

Według Panjaitana, kard. Peter Turkson, kierujący Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka wyraził zaniepokojenie losem tych ludzi i zastanawiał się, co się z nimi stanie, gdy nie będą mieli żadnych dochodów. Hierarcha zaproponował zorganizowanie seminarium z udziałem przedstawicieli UE, międzynarodowych koncernów, rolników z Indonezji i Malezji oraz instytucji religijnych. - Głos Watykanu może być usłyszany, gdy zawsze podnosi kwestie humanitarne - stwierdził minister.

Indonezja zamierza lobbować także bezpośrednio w instytucjach UE.

W styczniu br. Parlament Europejski zdecydował o wycofaniu oleju palmowego do 2021 r. Ma to na celu m.in. przeciwdziałanie deforestacji, co ma duże znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi. Decyzja spotkała się z protestami w Indonezji i Malezji, które są największymi producentami oleju palmowego.

Marcelinus Andry z Indonezyjskiego Związku Producentów Oleju Palmowego wystosował do władz UE prośbę o zmianę zakazu. Tłumaczył, że „olej palmowy jest głównym źródłem dochodu dla milionów rolników”.

W ub.r. Indonezja wyeksportowała 28 mlm ton oleju palmowego, wartego 23 mld dolarów. 40 proc. tej produkcji trafiło do Europy, gdzie olej został wykorzystany do produkcji biopaliw.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tixx
  01.05.2018 12:54
  Szanowna Redakcjo! Jaka produkcja biopaliw???? Większość oleju palmowego zjadamy, często nieświadomie, co jest jedną z głównych przyczyn chorób układu krążenia. Radzę czytać składy artykułów spożywczych
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7