„Gratulując sakry biskupiej, pragnę złożyć ekscelencji życzenia wszelkiej pomyślności w przekonaniu, że Kościół na Warmii zyskuje oddanego duszpasterza i budowniczego mostów międzyludzkich” - napisał prezydent RP Andrzej Duda.
Dobiegła końca uroczysta Msza św., podczas której święcenia biskupie otrzymał ks. Janusz Ostrowski. Podczas śpiewu hymnu „Ciebie Boga wysławiamy” nowo wyświęcony bp Janusz Ostrowski przeszedł przez konkatedrę św. Jakuba, błogosławiąc wszystkich zgromadzonych na Eucharystii.
Swoje życzenia do nowego biskupa skierował prezydent RP Andrzej Duda. „Gratulując sakry biskupiej, pragnę złożyć ekscelencji życzenia wszelkiej pomyślności w przekonaniu, że Kościół na Warmii zyskuje oddanego duszpasterza i budowniczego mostów międzyludzkich” - napisał prezydent RP.
Swój list skierował również, w imieniu Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki
„Kościół w Polsce łączy się z całą archidiecezją warmińską, wyrażając swoją wdzięczność Bogu za dar pasterza, który sercem mądrym, ofiarnym i roztropnym wspierać będzie biskupa diecezjalnego w jego posłudze. Na wypełnienie zadań zleconych przez Ducha Świętego z serca błogosławię” - napisał abp Gądecki.
Słowa radości i najlepszych życzeń skierował do nowego biskupa nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio. - Życzę ci, abyś zawsze w sobie pielęgnował tęsknotę i zaufanie, bo chrześcijanin nie może polegać tylko na sobie. Abyś będąc zawsze w jedności z Bogiem, zaskarbiał sobie szacunek wiernych, i tak jak ufasz w Bożą pomoc, mógł liczyć na wsparcie ludzi. Niech Matka Boża ci towarzyszy i niech cię zawsze wspiera w posłudze biskupiej. Niech Pan Bóg ci błogosławi - mówił nuncjusz apostolski.
W imieniu warmińskich kapłanów życzenia złożył ks. Paweł Rabczyński.
- Z wielką radością prezbiterium warmińskie przyjęło wiadomość o nominacji ks. Janusza Ostrowskiego na biskupa pomocniczego archidiecezji warmińskiej. Jesteśmy wdzięczni Ojcu Świętemu Franciszkowi za to, że jednego spośród nas, zastępcę wikariusza sądowego, pracownika naukowo-dydaktycznego Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, byłego wicerektora Warmińskiego Seminarium Duchownego „Hosianum” i misjonarza w Togo, ustanowił następcą apostołów, pasterzem Kościoła - mówił ks. Rabczyński.
Przypomniał, że papież Franciszek bardzo często mówi o współczesnym Kościele jako szpitalu polowym dla ludzi zgnębionych i utrudzonych, spragnionych Boga, gdzie czeka się na przyjęcie każdej zranionej osoby i leczy się miłosierdziem.
Tymi słowami Ojciec Święty zachęca pasterzy Kościoła do okazywania ludowi Bożemu zrozumienia, przebaczenia, czułości, miłości i bliskości.
- W imieniu prezbiterium warmińskiego życzę księdzu biskupowi Januszowi, aby przez swoją posługę leczył nas wszystkich miłosierdziem i miłosierdzia doświadczał od Boga, któremu zaufał i zawierzył - mówił kapłan.
W imieniu laikatu życzenia złożyli państwo Helena i Piotr Rajchelowie.
Na koniec Eucharystii bp Janusz Ostrowski dziękował wszystkim zgromadzonym biskupom, kapłanom, przyjaciołom oraz wiernym. Wspominał zmarłych rodziców i brata.
- Dziękuję za obecność i modlitwę. Proszę o nią na dalszy czas. Maryi, Matce naszego Pana, która 141 lat temu w Gietrzwałdzie zapewniała, że zawsze będzie z nami, zawierzam każdy dzień biskupiego posługiwania. Matko Kapłanów i Matko Miłosierdzia, módl się za nami - mówił bp Janusz Ostrowski.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.