We krwi parafian jest, że piątkowy wielkopostny wieczór spędza się obok Jezusa dźwigającego Krzyż i Jego Matki.
W Łąkcie tradycją już jest, że wieczorna Droga Krzyżowa o godz. 20 prowadzona jest przez młodzież parafii – i może nie było by w tym nic dziwnego, ale młodzi żywiołowo włączają się w oprawę i przedstawienie wydarzeń drogi, którą kroczył Chrystus.
– W naszej parafii działa Młodzieżowa Grupa Apostolska, mamy w niej osoby w różnym wieku, studentów, uczniów szkół średnich oraz te, które kończą trzecią klasę gimnazjum. Nie chcemy, aby wraz z ukończeniem szkoły gimnazjalnej ich kontakt ze wspólnotą parafialną się urwał – mówi proboszcz w Łąkcie ks. Janusz Czajka.
– Wieczorne drogi krzyżowe w kościele parafialnym w Łąkcie zawsze mają w sobie coś niezwykłego. Zwykle pełna światła świątynia staje się miejscem, którego klimat pozwala człowiekowi ujrzeć inną rzeczywistość. Zapominamy o trudach codziennej egzystencji i zaczynamy na nowo odkrywać, że nasze życie jest czymś więcej niż tylko smutną rutyną – mówi Wiktoria, która z grupą związana jest już kilka lat.
– W naszym kościele panuje atmosfera niezwykłej ciszy, ciszy, która mówi wszystko. Milkną wtedy organy jesteśmy tylko my i Chrystus kroczący pośród nas. Każdy człowiek w swoim umyśle stara się zajrzeć w głębię swojej duszy, by w skupieniu szukać kontaktu z Chrystusem, prawdziwego i szczerego kontaktu, nie udawanego – dodaje Kuba.
Zobaczcie filmik z nabożeństwa, którego autorem jest Dominik Rogóż:
Parafia Łąkta
Drogi Krzyżowe dla młodzieży 2018
– Zawsze staramy się z młodymi ludźmi wymyślić coś nowego, zainteresować ich. W miniony piątek każdy uczestnik nabożeństwa mógł wbić swój gwóźdź grzechu w Krzyż Chrystusa, poczuć jak swoim zachowaniem i czynem rani Jezusa. A na koniec, przy stacji XIV, swój ciężar, kamień grzechu zanurzyliśmy w zdroju żywej wody, którą Chrystus nas obmywa, aby tak naprawdę to poczuć trzeba przyjść na to nabożeństwo – zauważa ksiądz proboszcz.
W parafii Łąkta to nie jedyna Droga Krzyżowa. W piątki o godz. 17 w oprawę włączają się różne wspólnoty, strażacy, Rada Parafialna, Kręgi Rodzin Domowego Kościoła i inne grupy. Zaś w wieczorną oprawę muzyczną o godz. 20 włączają się nasi parafianie, ale również osoby spoza niej, którzy grają na gitarze, skrzypcach i innych instrumentach. Swoim głosem i umiejętnościami ubogacają i wprowadzają przybyłych uczestników nabożeństwa w nastrój rozmodlenia i skupienia.
Podczas oby dwu tych nabożeństw Kościół jest praktycznie pełny. – To już jest we krwi parafian, że piątkowy wielkopostny wieczór spędza się obok Jezusa dźwigającego Krzyż i Jego Matki – Matki Nieustającej Pomocy, która spogląda na nas wszystkich przybyłych do Kościoła – mówi ks. Czajka.
Niebawem w parafii rozpoczną się rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi ks. dr Jerzy Krzanowski, filozof i proboszcz z Dębna. W przyszłym roku cała wspólnota będzie przeżywać Misje Święte, do których trzeba się dobrze przygotować.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.