Gramy w jednej reprezentacji

O spowiadaniu na Lednicy, poszerzaniu perspektywy i fanpagowym oknie na świat mówi ks. Marcin Paś.

„Wszystkie ręce na pokład” - zachęcacie do włączania się w duszpasterstwo.

To zaproszenie dla osób, które mają od 18 do 30 lat i chciałyby zaangażować się w prace centrum DDM, szczególnie dla tych, którym leży na sercu troska o młodych. Na przykład kończą studia i zastanawiają się, co dalej, szukają swojego miejsca w Kościele. Nie będzie to tylko organizacja różnych akcji, ale też własna formacja. Często o pracy z młodzieżą myśli się na zasadzie „gimnazjaliści coś zrobią”. To była rzecz, z którą bardzo zmagałem się na samym początku kapłaństwa. Chciałem coś robić dla gimnazjalistów, z gimnazjalistami i okazywało się, że wszystko było na mojej głowie. Zastanawiałem się, co jest nie tak. Pomógł mi wtedy ks. Tadeusz Czakański z Katowic, który powiedział „Popatrz na etap rozwojowy tych młodych ludzi. Oni są w wieku tysiąca możliwości. To nie jest czas, kiedy chce się okrzepnąć, żeby wiedzieć, czym się poważniej zająć w życiu”. Dlatego trzon duszpasterstwa nie może się opierać na najmłodszych, muszą mieć koło siebie kogoś, kto już wie, co chce robić w życiu.

Zamieściliście też listę potrzeb. Oprócz rzutnika czy głośników jest na niej też 100 egzemplarzy Nowego Testamentu.

Przydadzą się na wyjazdy na parafie, rekolekcje i inne spotkania. To jest absolutna baza. Myślę, że moim głównym zadaniem jest tworzenie centrum DDM, bo jeśli na rekolekcjach będzie 150 młodych ludzi, a wierzę w to głęboko, i będzie tam 30 grup, to przede wszystkim trzeba ludzi, którzy je poprowadzą.

Jak przyciągnąć młodych ludzi do Kościoła?

Powiem na przykładzie Miechowic, gdzie byłem wikarym. Założyliśmy fanpage, który miał być oknem na świat, informować o tym, co się dzieje w młodzieżowych sprawach w parafii, szczególnie przed ŚDM. Na początku młodzi z osiedla podchodzili do tego z rezerwą, z czasem zaczęli tam zaglądać, a potem część zaangażowała się w różne inicjatywy, np. bierzmowańcy, po których nigdy bym się tego nie spodziewał, brali udział w nocnej pielgrzymce czy zajęciach z niepełnosprawnymi. Z mojej obserwacji wynika, że dzięki mediom społecznościowym tematy kościelne mogą stać się interesujące dla młodych. Niezwykłym doświadczeniem w mojej krótkiej posłudze kapłańskiej jest spowiadanie na Lednicy. To jest Medjugorje młodych, bo mówi się, że Medjugorje to konfesjonał Europy. Nigdy nie spotkałem się z takimi spowiedziami ludzi młodych jak tam. Przekonuję się, jak bardzo potrzebują głębi, mają pytania, ale niejednokrotnie nie znajdują w Kościele miejsc, gdzie mogliby uzyskać odpowiedzi. Potrzebują naszego towarzyszenia.

Trzeba być tam, gdzie jest młodzież, czyli w mediach społecznościowych.

Tak, dlatego szukamy młodych ludzi, którzy zajęliby się w Centrum DDM takimi rzeczami, jak strona internetowa, Facebook, fanpage, snapchat… Na razie modlimy się i pościmy, czekając na nich.

Czasem wydaje się, że mamy kontakt z młodzieżą, bo rozmawiamy z nią na Facebooku…

To jest wyłącznie narzędzie prowadzące do osobistego spotkania. Reklama tego, co organizujemy, i zachęta do udziału, ale po to, żeby tego młodego człowieka doprowadzić do formacji. Duszpasterstwo młodzieży jest kluczowe, patrząc na dzisiejszy znak czasu, jakim jest wydłużanie wieku na podejmowanie decyzji o małżeństwie, kapłaństwie czy innym powołaniu życiowym. Tu się rozgrywa walka o tego młodego człowieka, jego doświadczenie wiary, ale też głębokie człowieczeństwo w tej wierze. Bardzo zależy mi też, żeby w tym duszpasterstwie poszerzyć perspektywę młodym księżom i klerykom, którzy na przykład mieliby swoją działkę na zasadzie poligonu doświadczalnego na Festiwalu Młodych. Ja sam, wychodząc z seminarium, bardziej myślałem o dalszych studiach, jakie mógłbym podjąć, niż o tym, jak kochać ludzi, do których jestem posłany. Chodzi o poszerzenie rzeczywistości. To coś, co zawdzięczam dwóm księżom, którzy są mi ogromnie bliscy, a których już nie ma. Jednym z nich jest ks. Krzysztof Grzywocz, który właśnie dla mnie był tym, który poszerzał mi moją perspektywę kapłaństwa.

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży

DDM zaprasza od 1 do 3 grudnia i od 9 do 11 marca na rekolekcje w Centrum NINIWA w Kokotku, a od 28 kwietnia do 1 maja na kierowaną do wszystkich III Śląską Pieszą Pielgrzymkę do Łagiewnik „Z buta po miłosierdzie”. Na stronie www.ddmgliwice.pl można znaleźć kontakt oraz informacje o tym, jak można się zaangażować, oraz listę konkretnych rzeczy, których potrzebuje DDM.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11