W myśleniu o zakonach żeńskich i zakonnicach pojawia się wiele stereotypów. Jak bardzo są prawdziwe? I... kim właściwie są zakonnice? Jak żyją, jak myślą?
Są w Kościele, przyzwyczailiśmy się do ich widoku... a czasem tak mało o nich wiemy. Patrzymy na nie przez pryzmat habitu, czyli elementu, który jak mało który "wyrywa" je z rzeczywistego świata i przenosi gdzieś... no właśnie, gdzie? Do innej epoki? O setki lat wstecz?
W myśleniu o zakonach żeńskich i zakonnicach pojawia się wiele stereotypów. Jak bardzo są prawdziwe? Wcale? Czasem? Zawsze? I... kim właściwie są zakonnice? Jak żyją, jak myślą?
"Habit zamiast szminki" Eweliny Tondys to ważna książka. Kilkanaście rozmów z zakonnicami, na różnych etapach życia, pełniących różne posługi, pracujących w różnych zgromadzeniach. Dociekliwe pytania, bez owijania w bawełnę. Szczere odpowiedzi. I na tematy dotyczące ich życia, fukcjonowania wspólnoty, i na te, które dotyczą życia Kościoła. Także spraw trudnych czy szeroko dyskutowanych.
Ciekawe, że w wielu sprawach prędzej usłyszany zostanie głos świeckich, także kobiet, niż zakonnic. Ta publikacja ma szansę to zmienić. Siostry naprawdę mają do powiedzenia wiele mądrych rzeczy. Ich doświadczenie jest dla Kościoła cenne. Warto je usłyszeć.
Siostry czynne i klauzurowe. Misjonarki i katechetki. Wspólnoty nowe i stare. Dobrze, że pojawia się książka, która odsłania ten mało znany świat. Szkoda, że to tylko kilkanaście rozmów, nieco mniej zgromadzeń. Może trzeba namawiać autorkę na kontynuację a siostry z innych zgromadzeń przekonywać, że warto zabrać głos?
Ewelina Tondys: Habit zamiast szminki, czyli zakonnice zabierają głos. Wydawnictwo Dolnośląskie.
***
Książkę można wygrać w naszym konkursie. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:
Te siostry "żyją duchowością ignacjańską i są normalne". W taki sposób to zgromadzenie polecił jednej z sióstr znajomy kapłan. Pytanie brzmi, jakie to zgromadzenie i kiedy powstała pierwsza wspólnota :-) [podpowiedź: jego założycielką była Zofia Barat].
Odpowiedź: Chodzi oczywiście o Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Sacré Coeur. Data powstania to 1800 lub 1801 rok (w listopadzie 1800 r. Zofia Barat z trzema współsiostrami składa pierwsze śluby, w 1801 r. powstaje pierwszy klasztor w Amiens).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.