W miejscu zaniedbanego ośrodka wypoczynkowego, zbudowanego na zlecenie Edwarda Gierka, powstaje nowoczesne miejsce ewangelizacji. Jak wygląda Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA rok przed planowanym otwarciem?
Chichot historii
– Nie chcemy iść w kierunku robienia tutaj ekskluzywnej restauracji czy hotelu, to ma jedynie służyć wsparciu całego przedsięwzięcia. Bo wizja jest taka, że w tym miejscu mamy formować ludzi w duchu ewangelizacyjnym – tłumaczy o. Tomasz Maniura. Dodaje, że tak jak Taizé kojarzy się wszystkim z ekumenizmem, tak Kokotek ma był kojarzony właśnie z ewangelizacją. Bo w działalności oblatów nie chodzi przecież wyłącznie o piękne mury, tylko o pracę duszpasterską z młodzieżą. To im ma służyć obiekt, dlatego remont nie jest nastawiony na luksusy, lecz by wszystko było wykonane prosto i solidnie. W ośrodku pojawili się już pierwsi goście, a coraz więcej grup jest zainteresowanych przyjazdem.
– Modlimy się, żeby te mury nabrały ducha i by to miejsce zaczęło żyć Bożym życiem. Remont będzie dużym wyzwaniem, ale mimo potrzebnych na to milionów to i tak dużo prostsze niż nadanie mu ewangelizacyjnego charakteru. Perspektywy są spore i nie tracimy ducha, chociaż w tej chwili musimy dużo zajmować się materią – mówi o. Maniura.
Nawiązując do historii ośrodka, nowy gospodarz z przekonaniem twierdzi, że jego nabycie to cud. Dzisiaj nikt nie dostałby pozwolenia na budowę w środku lasu, wtedy zaś – było polecenie, więc nikt nie dyskutował. A przekształcenie tych terenów na działkę budowlaną nastąpiło… dopiero kilkanaście lat temu. – To taki chichot historii, bo budynek powstał w zupełnie innym celu, a teraz to miejsce chrześcijańskiej formacji młodzieży, czyli całkowicie odmiennej moralności i filozofii życia. Jeśli można mówić o nawróceniu murów, to te się nawróciły. Tak jak starotestamentalna Niniwa była grzeszna i bezbożna, a potem się nawróciła, tak to miejsce było komunistyczne, a dzisiaj jest chrześcijańskie – tłumaczy.
Uroczyste otwarcie Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA planowane jest na 1 lipca 2018 roku, w 10. rocznicę działalności oblatów w Kokotku. Jak przekonuje o. Tomasz, jeżeli do końca wakacji obiekt otrzyma dofinansowania i dotacje, o jakie się stara, termin ten jest zupełnie realny. A jeśli chcesz zobaczyć więcej i pomóc, zajrzyj na www.niniwabud.pl lub… przyjedź na obiad!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.