Watykan w ONZ

Obrona praw uchodźców, zapobieganie przyczynom...

Zapobieganie przymusowej migracji i zasady integracji uchodźców w państwach ich przyjmujących stanowiły ważne wątki wystąpienia stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie. Abp Ivan Jurkovič zabrał głos na 67. spotkaniu Komitetu Wykonawczego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Podkreślił, że problemy te leżą szczególnie na sercu Ojcu Świętemu. Świadczy o tym fakt, że w ustanowionej przez niego niedawno Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka sekcją zajmującą się uchodźcami i migrantami czasowo kierować będzie bezpośrednio sam Papież.

Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że obecnie liczba ludzi zmuszonych do opuszczenia miejsca zamieszkania wynosi na świecie ok. 65,3 mln. Z 21,3 mln uchodźców większość stanowią osoby małoletnie, padające często ofiarą różnych form wykorzystywania i pozbawione możliwości edukacji. Przypominając częste apele Papieża Franciszka do światowych przywódców na rzecz migrantów i uchodźców, zapewnił on o woli współpracy Stolicy Apostolskiej ze wspólnotą międzynarodową w tym zakresie. Wezwał do rzeczywistej realizacji trzech podstawowych rozwiązań, wyrażonych w niedawno podpisanej Deklaracji Nowojorskiej, mianowicie dobrowolnej repatriacji, reintegracji i ponownego osiedlenia.

Abp Jurkovič skrytykował warunki życia uchodźców w wielu obozach, często administrowanych przez ONZ, gdzie panuje niedożywienie z powodu niewystarczających racji żywnościowych. Negatywnie odniósł się także do obowiązującego w wielu państwach zakazu podejmowania pracy przez migrantów. Podkreślił, że nie należy traktować ich tylko jako zagrożenie dla stabilności państwa, lecz powinno się zatroszczyć o ich prawa i aspiracje. Wówczas staną się oni „czynnikiem rozwoju” dla kraju przyjmującego, a nie tylko „odbiorcami pomocy czy tolerowanymi jedynie gośćmi”. Ponadto przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wskazał na pilną potrzebę podejmowania działań politycznych celem zapobiegania w krajach pochodzenia uchodźców przyczynom ich migracji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, ONZ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5