Obrona praw uchodźców, zapobieganie przyczynom...
Zapobieganie przymusowej migracji i zasady integracji uchodźców w państwach ich przyjmujących stanowiły ważne wątki wystąpienia stałego przedstawiciela Stolicy Apostolskiej w ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie. Abp Ivan Jurkovič zabrał głos na 67. spotkaniu Komitetu Wykonawczego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. Podkreślił, że problemy te leżą szczególnie na sercu Ojcu Świętemu. Świadczy o tym fakt, że w ustanowionej przez niego niedawno Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka sekcją zajmującą się uchodźcami i migrantami czasowo kierować będzie bezpośrednio sam Papież.
Watykański dyplomata zwrócił uwagę, że obecnie liczba ludzi zmuszonych do opuszczenia miejsca zamieszkania wynosi na świecie ok. 65,3 mln. Z 21,3 mln uchodźców większość stanowią osoby małoletnie, padające często ofiarą różnych form wykorzystywania i pozbawione możliwości edukacji. Przypominając częste apele Papieża Franciszka do światowych przywódców na rzecz migrantów i uchodźców, zapewnił on o woli współpracy Stolicy Apostolskiej ze wspólnotą międzynarodową w tym zakresie. Wezwał do rzeczywistej realizacji trzech podstawowych rozwiązań, wyrażonych w niedawno podpisanej Deklaracji Nowojorskiej, mianowicie dobrowolnej repatriacji, reintegracji i ponownego osiedlenia.
Abp Jurkovič skrytykował warunki życia uchodźców w wielu obozach, często administrowanych przez ONZ, gdzie panuje niedożywienie z powodu niewystarczających racji żywnościowych. Negatywnie odniósł się także do obowiązującego w wielu państwach zakazu podejmowania pracy przez migrantów. Podkreślił, że nie należy traktować ich tylko jako zagrożenie dla stabilności państwa, lecz powinno się zatroszczyć o ich prawa i aspiracje. Wówczas staną się oni „czynnikiem rozwoju” dla kraju przyjmującego, a nie tylko „odbiorcami pomocy czy tolerowanymi jedynie gośćmi”. Ponadto przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wskazał na pilną potrzebę podejmowania działań politycznych celem zapobiegania w krajach pochodzenia uchodźców przyczynom ich migracji.
Franciszek spotkał się z odpowiedzialnymi za komunikację w konferencjach episkopatów.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.