Do pobrania jest już aplikacja "Pielgrzym", czyli niezbędnik każdego uczestnika Światowych Dni Młodzieży.
Aplikację, która jest owocem współpracy firmy Comarch i Komitetu Organizacyjnego ŚDM, można bezpłatnie pobrać ze sklepów Google Play, Windows oraz AppStore.
"Pielgrzym" jest dostępny w 9 oficjalnych językach ŚDM. Każdy użytkownik podczas personalizacji swojego konta może wybrać dwa z nich.
Aplikacja przyjdzie pielgrzymom z pomocą w rozmaitych sytuacjach. Umożliwia bowiem dostęp do treści religijnych - są tu modlitewnik, śpiewnik, liturgia godzin, pojawią się teksty homilii. Nie brakuje także przewodnika po Krakowie wraz z mapą i opisem zabytków. Są też prognoza pogody, wskazówki związane z transportem oraz informacje dotyczące bezpieczeństwa, jak np. dane ambasad, konsulatów, telefony alarmowe, adresy punktów medycznych czy poradnik pierwszej pomocy.
"Pielgrzym" zawiera także radio (dzięki któremu każdy pielgrzym będzie mógł na bieżąco słuchać tłumaczeń homilii w swoim języku), a także dostęp do konta ŚDM na Twitterze (co umożliwi śledzenie najnowszych informacji).
Twórcy aplikacji zadbali także o jej rozrywkowy aspekt - stworzyli quiz o ŚDM i grę.
Warto podkreślić, że "Pielgrzym" jest dostępny zarówno online, jak i offline. Twórcy aplikacji zachęcają, by pobrać ją jeszcze przed przyjazdem do Krakowa.
Aplikacja została zaprezentowana 19 lipca podczas konferencji prasowej w KO ŚDM. W trakcie spotkania przedstawiono również wyniki ankiety, którą wypełniło ponad 7,5 tys. młodych z całego świata.
Odpowiadali oni na pytania dotyczące swojego przyjazdu na ŚDM, m.in. jakimi środkami transportu zamierzają dotrzeć do Krakowa, z kim przyjadą, gdzie zamierzają nocować, co skłoniło ich do przyjazdu na ŚDM i jakie mają oczekiwania.
75,4 proc. ankietowanych przyjedzie do Krakowa, by odnaleźć siebie poprzez Chrystusa, zaś 65,6 proc. - by spotkać papieża Franciszka i doświadczyć czegoś nowego w swoim życiu.
Większość z nich to osoby wierzące. 86,1 proc. uczestniczy w Mszy św. w każdą niedzielę. 81,5 proc. przyznaje, że wiara pomaga im stawać się dojrzałymi i lepszymi ludźmi.
Wśród badanych pielgrzymów dominują kobiety (64,8 proc.), zaś w przedziale wiekowym przeważają 22-latkowie. Co czwarta osoba jest Polakiem. Na drugim miejscu znajdują się pielgrzymi z Włoch, a następnie Brazylii, Francji, Hiszpanii i Portugalii.
Większość ankietowanych przyjedzie na ŚDM autobusami 25 lipca, zaś Kraków opuści 1 sierpnia.
Aż 57,8 proc. pielgrzymów (głównie z obu Ameryk) po ŚDM zamierza podróżować po Europie. Odwiedzą m.in. Czechy, Niemcy, Austrię, Włochy, Francję.
Po ŚDM ankieta zostanie przeprowadzona ponownie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.