Cicha adoracja Najświętszego Sakramentu i symboli ŚDM odbywać się będzie w specjalnie przygotowanej polowej kaplicy w krakowskim Parku Jordana. Namiot Adoracji pomieści jednorazowo ok. 200 osób.
W czasie Światowych Dni Młodzieży krakowski Park Jordana w pobliżu Błoń stanie się specjalną strefą modlitwy. To tutaj zlokalizowana będzie jedna ze Stref Pojednania, gdzie stanie kilkadziesiąt konfesjonałów a także Namiot Adoracji, gdzie od wtorku do piątku będzie trwała modlitwa przed Najświętszym Sakramentem i symbolami ŚDM.
„Zasadniczo będzie to adoracja w ciszy. Ale jeżeli jakieś wspólnoty czy zakony zechcą poprowadzić modlitwę, to będzie taka możliwość” – mówi KAI Anna Wojna z sekcji pastoralnej Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016.
Namiot pomieści ok. 150-200 osób. Wewnątrz będzie ołtarz i monstrancja z Najświętszym Sakramentem oraz symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej, które aktualnie peregrynują po archidiecezji krakowskiej. Organizatorzy przygotują też specjalne stołeczki do medytacji. „Nie planujemy żadnego specjalnego wystroju poza dekoracją z kwiatów. Zależy nam na prostocie” – mówi Anna Wojna.
Namiot Adoracji będzie czynny od 26 do 29 lipca – we wtorek, czwartek i piątek – ze względu na Wydarzenia Centralne – w godzinach 9.00-17.00 a w środę 9.00-21.00. Godziny są ustalone, ale organizatorzy zapewniają, że jeśli będą chętni do modlitwy, to Namiot pozostanie otwarty dłużej.
Adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie ŚDM będzie trwała w wielu kościołach w całej archidiecezji krakowskiej, gdzie będą odbywały się katechezy, wieczorne uwielbienia, koncerty i adoracje prowadzone przez różne wspólnoty z całego świata. Na Campus Misericordiae w nocy z soboty na niedzielę będzie trwała adoracja w namiotach eucharystycznych.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.