Tematem przewodnim tego zebrania Konferencji Episkopatu Polski będzie wizerunek młodzieży.
W Warszawie rozpoczęło się dwudniowe zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. W związku z przyszłorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie biskupi wysłuchają wykładów nt. młodego pokolenia, w tym m.in. o portrecie psychologicznym młodego Polaka – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny episkopatu.
„Tematem przewodnim tego zebrania Konferencji Episkopatu Polski będzie wizerunek młodzieży w trzech odsłonach, jeśli tak można powiedzieć. A więc najpierw obraz młodzieży polskiej wynikający ze statystyk prowadzonych przez CBOS, później będzie portret psychologiczny młodzieży polskiej, przedstawiony przez pracownika Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a potem od strony duszpasterskiej – młodzież dzisiejsza i propozycje duszpasterskie Kościoła dla tejże młodzieży, określonej właśnie przez te dwa wizerunki ogólne” – poinformował bp Miziński.
Ponadto mowa będzie m.in. o kwestiach związanych z obecną falą uchodźców w Europie. „Będzie poruszony także problem uchodźców i ich obecności czy też możliwej obecności w Polsce i Kościoła, który się do tego przygotowuje, jak już wiemy z innych komunikatów, we współpracy oczywiście z państwem, z samorządami, poprzez Caritas Polska i Caritas diecezjalne” – dodał sekretarz KEP.
Podczas zebrania episkopatu będzie też mowa o zbliżającej się 50. rocznicy wymiany listów pomiędzy biskupami polskimi i niemieckimi oraz o procesie beatyfikacyjnym męczenników komunizmu.
Sekretarz generalny KEP poinformował też, że biskupi poddadzą pod głosowanie listy pasterskie, m.in. list dotyczący solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z Kościołami na terenach, gdzie prześladowani są chrześcijanie, list wprowadzający w nadchodzący Rok Miłosierdzia oraz list na temat obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.