Przekazanie przez amerykański episkopat ponad 5 mln dolarów na sfinansowanie projektów duszpasterskich, edukacyjnych i budowlanych w krajach postsowieckich zatwierdziła jego Podkomisja Pomocy Kościołowi w Europie Środkowej i Wschodniej.
Fundusze zebrano podczas dorocznej kwesty organizowanej w USA w Środę Popielcową. Amerykańscy biskupi wesprą w sumie 177 projektów dotyczących pomocy stypendialnej, programów dla dzieci i młodzieży, walki z ubóstwem oraz odbudowy czy przebudowy kościołów, szkół i sierocińców.
Pomoc otrzymała między innymi gruzińska Caritas, która prowadzi w Tibilisi jadłodajnię dla ubogich. Z jej posiłków korzysta około 200 osób dziennie. Są to biedne rodziny i dzieci, a także osoby niepełnosprawne i inni potrzebujący. Franciszkanki z Astany w Kazachstanie, które od 2006 r. zapewniają najuboższym żywność, odzież i leki, będą mogły dzięki grantowi kontynuować swoje dzieło, a dodatkowo zapewnić też swoim 120 podopiecznym węgiel i drewno na opał w czasie ostrej zimy.
Podkomisja przeznaczyła także 520 tys. dolarów na 68 stypendiów dla studentów z Europy Środkowej i Wschodniej. Są wśród nich księża, siostry zakonne i osoby świeckie, najczęściej na studiach doktoranckich. Po ich ukończeniu wrócą do swoich wspólnot, by tam posługiwać.
„Wyjście z sowieckiego systemu to proces długi i trudny – wyjaśnia abp Blase Cupich z Chicago. – Katolicy na tym obszarze bardzo potrzebują naszej pomocy. Kościół robi tam wiele dla odbudowy nie tylko świątyń i struktur, ale także samego życia ludzi, zarówno w wymiarze duchowym, jak i fizycznym. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy hojnie włączyli się w tegoroczną zbiórkę na ten cel” – dodaje przewodniczący podkomisji amerykańskiego episkopatu zajmującej się pomocą Kościołowi w Europie Środkowej i Wschodniej.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.