Krakowskie trójprzymierze dla ŚDM

Kard. Stanisław Dziwisz, marszałek Małopolski Marek Sowa i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisali porozumienie o współpracy przy organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Reklama

Podpisany dziś list intencyjny składa się z dwóch części - preambuły oraz sześciu artykułów. Preambuła podkreśla religijny charakter Światowych Dni Młodzieży oraz to, iż wydarzenie z udziałem papieża i młodzieży z całego świata może stać się okazją do promocji w świecie Krakowa, Małopolski i całego kraju.

Artykuły listu są nawiązaniem do trzech obszarów, w których współpraca krakowskiego Kościoła oraz władz miasta i województwa jest niezbędna. Są to logistyka, finanse i promocja.

Na mocy porozumienia sygnatariusze listu zobowiązali się do stworzenia zespołów, które będą pracowały przy organizacji ŚDM i koordynowały wszystkie przygotowania.

List intencyjny jest jednak tylko "potwierdzeniem woli współpracy i nie tworzy żadnych zobowiązań prawnych".

- Ten dokument jest punktem wyjścia do dalszej współpracy, która trwa już od długiego czasu, i za którą wszystkim urzędom dziękuję - mówił kardynał Stanisław Dziwisz, podpisując list.

By wszystko zostało dobrze przygotowane, władze miasta Krakowa muszą jeszcze w te wakacje zapewnić bazę noclegową dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, którą będą krakowskie szkoły.

- To Kraków, a nie Brzegi, będą głównym miejscem obchodów ŚDM, dlatego nasze miasto musi być do nich perfekcyjnie przygotowane. Trzeba m.in. ustalić kwestie logistyczne związane z transportem młodzieży, a więc zorganizować odpowiednią liczbę autobusów i pociągów - przyznał prezydent Majchrowski.

Z kolei marszałek Marek Sowa stawia przede wszystkim na dobrą promocję Krakowa i całego regionu, który trzeba pokazać jako dynamicznie rozwijający się i znakomicie przygotowany na ugoszczenie tak dużej liczby młodzieży.

- To jest najlepsza grupa pielgrzymów, a później turystów, do której chcemy trafić, by po ŚDM wróciła do nas - mówi.

Choć oficjalne zapisy do udziału w ŚDM ruszą dopiero w lipcu, to już dziś wiadomo, że chęć przyjazdu zgłosiło już m.in. 200 tys. młodzieży z Włoch i 80 tys. z Francji.

Kardynał Dziwisz pytany przez dziennikarzy o miejsce głównej Mszy św. z udziałem ojca świętego wyjaśniał, że ostateczna decyzja w dalszym ciągu nie zapadła.

- Powitanie ojca świętego i pierwsze spotkania z nim na pewno odbędą się na Błoniach. Miejsce Drogi Krzyżowej nie jest jeszcze ustalone, rozważamy Błonia i teren między Sanktuarium Bożego Miłosierdzia a Centrum św. Jana Pawła II na Białych Morzach - opowiada metropolita krakowski.

- Bierzemy też pod uwagę, że podczas czuwania, które będzie z soboty na niedzielę, jak i na samej centralnej Mszy św., może być bardzo dużo młodzieży, dlatego wytypowany został teren pozwalający na swobodny udział w uroczystościach i są to Brzegi w powiecie wielickim. Jeśli tylko warunki na to pozwolą i grunt będzie odpowiednio przygotowany, to będzie to właśnie to miejsce - dodał kard. Dziwisz.

Podczas podpisywania listu intencyjnego podkreślona została również współpraca Kościoła z najwyższymi władzami państwa, które zobowiązują się do maksymalnego włączenia w organizację ŚDM. Jest to bowiem wydarzenie na skalę ogólnopolską.

- Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma zabezpieczyć nie tylko przyjazd i pobyt papieża, ale i młodzieży z całego świata. Dlatego niezbędne jest wsparcie od konkretnych ministrów. W tej sprawie dwa dni temu rozmawiałem z panem Michałem Deskurem, sekretarzem stanu i zastępcą szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a wczoraj z Grzegorzem Schetyną, ministrem MSZ - wyjaśnia kard. Stanisław Dziwisz.

- Chodzi przede wszystkim o wizy, by młodzi mogli bez przeszkód przyjechać do Polski. W Europie nie ma z tym problemów, ale chcemy wyjść na przeciw młodzieży z najbardziej odległych zakątków świata, z krajów trzeciego świata, którzy muszą mieć na czas przygotowane wszystkie dokumenty i wizy - tłumaczy metropolita.

Warto dodać, że pod koniec stycznia krakowska kuria podpisała porozumienie z Telewizją Polską. TVP przygotuje programy promujące organizację ŚDM i przeprowadzi transmisje ze spotkania młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

O przygotowaniach do ŚDM czytaj także:

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7