Chrześcijanie byli w ubiegłym roku jedną z najbardziej prześladowanych grup ludności Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Jak wynika z opublikowanego dziś „indeksu prześladowań” Międzynarodowego Dzieła Chrześcijańskiego „Open Doors” (Otwarte Drzwi), nie ustają akty przemocy oraz islamizacja mniejszości chrześcijańskiej, zwłaszcza w Iraku i Syrii.
Na całym świecie z powodu wiary lub przynależności etnicznej prześladowanych jest ponad 100 milionów ludzi.
Przed wybuchem wojny domowej w Syrii żyło 1,8 miliona chrześcijan, obecnie jest ich 1,1 miliona, wielu z nich to uchodźcy we własnym kraju. Również w części Iraku terrorystyczne Państwo Islamskie wypędziło chrześcijan i członków innych mniejszości religijnych.
Jak wynika z raportu, prześladowaniami najbardziej dotknięci jednak byli już w ubiegłym roku chrześcijanie w rządzonej przez komunistów Korei Północnej. - Około 70 tysięcy z nich przebywa w obozach pracy - głosi raport „Open Doors”.
Również w krajach afrykańskich sytuacja chrześcijan znacznie się pogorszyła w ostatnim czasie. Obok Somalii, gdzie winę za napiętą sytuację ponosi islamistyczne ugrupowanie Al-Shabaab, w pierwszej dziesiątce krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, znalazły się Sudan, Erytrea i Nigeria. Największe cierpienia dotykają szczególnie chrześcijan w Nigerii, gdzie przez zaplanowanymi na luty wyborami panuje atmosfera przemocy i prześladowania przez islamistyczne ugrupowanie Boko Haram.
W przypadku Sudanu „Open Doors” zwraca uwagę na sprawę Meriam Ishag, która wywołała oburzenie całego świata. Ishag, młoda lekarka, w ubiegłym roku została skazana na śmierć za apostazję a swoje dziecko musiała urodzić w więzieniu. Dzięki protestom świata została wypuszczona na wolność i pozbawiona obywatelstwa musiała wyjechać z kraju.
Na liście 10 krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani, kolejne miejsca za Koreą Północną zajmują Somalia, Irak, Syria, Afganistan, Sudan, Iran, Pakistan, Erytrea i Nigeria. Przy tym autorzy opracowania zwracają uwagę, że Iran, który w raporcie 2014 roku był jeszcze na miejscu 9., teraz przesunął się na miejsce 7. “Nowymi” krjami w niechlubnej “10” są Sudan, Erytrea i Nigeria, natomiast na dalsze miejsca przesunęły się Arabia Saudyjska, Malediwy i Jemen.
W światowym indeksie prześladowań najbardziej „awansowała” Kenia – z miejsca 43 na 19 oraz Indie, które wyprzedziły Egipt i znalazły się na 21 miejscu, a rok wcześniej były na miejscu 28. Po trzyletniej przerwie na indeksie prześladowań znalazła się Turcja (41 miejsce).
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).