Sprzeciw sumienia, program duszpasterski, autonomia państwa i Kościoła oraz seminarium dla starszych kandydatów do kapłaństwa – to niektóre tematy 366. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.
Katolicy wobec wyborów
Nadchodzące wybory są bardzo dobrą okazją do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego i dlatego katolicy nie mogą w nich nie uczestniczyć – mówił na forum episkopatu bp Jan Tyrawa. Przestrzegł, że sposób, w jaki współczesny świat przedstawia kwestie bioetyki, rodziny i seksualności prowadzi do "wypłukiwania demokracji", bowiem niszczy podmiotowość grup społecznych i jest zamachem na godność życia i wartość rodziny.
W wystąpieniu o "zasadach uczestnictwa katolików w wyborach" biskup bydgoski wskazał za Janem Pawłem II, że "duszpasterze mają prawo i obowiązek głoszenia zasad moralnych w odniesieniu do porządku społecznego". Natomiast w adhortacji "Christifideles laici" papież wskazywał, że wszyscy chrześcijanie mają obowiązek występowania w obronie ludzkich praw, dodając jednocześnie, że "tylko świeccy mogą aktywnie uczestniczyć w działalności partii politycznych".
Powołując się na nauczanie Soboru Watykańskiego II bp Tyrawa zwrócił uwagę, że świeccy winni głosić wartości ewangeliczne z własną autonomią, z właściwą sobie kompetencją i na własną odpowiedzialność. Ich zadaniem jest wnoszenie prawdy Ewangelii na współczesne areopagi: polityki i ekonomii, kultury i cywilizacji, by "oświetlić Ewangelią życie państwa i narodu": życie polityczne, gospodarczo-społeczne, kulturowe, rodzinne, zawodowe.
Biskup bydgoski podkreślił, że w dziele "skojarzenia" wiedzy świata z prawdą Ewangelii świeccy są nie do zastąpienia. "Nie zawsze bowiem wystąpienia biskupów i kapłanów odnosi pożądany skutek, a niekiedy nawet wyzwalają nowy antyklerykalizm" – przyznał.
W swoim wystąpieniu bp Tyrawa podkreślił też, że "wierzący politycy nie utożsamiają prawa religijnego z prawem państwowym, bowiem wiedzą, że może to prowadzić do całkowitego zniesienia wolności religijnej, mają natomiast obowiązek uczciwie poszukiwać prawdy". Dlatego, dowodził, nie ma sprzeczności pomiędzy autonomią działania politycznego wiernych, a wiernością nauczaniu moralnemu i społecznemu Kościoła.
Pomoc ofiarom nadużyć
Koncepcję punktów kontaktowych dla ofiar nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych przedstawił o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Byłaby to – jak powiedział w rozmowie z KAI - pierwsza systemowa oferta ze strony Kościoła dla osób poszkodowanych. Pierwsze z tych punktów, jeśli będzie zapewnione finansowanie, mogłyby ruszyć do końca wakacji 2015 r.
Wstępnie planowane jest utworzenie 4-5 punktów na terenie całej Polski. Osoby pokrzywdzone, wykorzystane seksualnie przez księży, czy to w przeszłości czy obecnie, mogłyby się do nich zgłaszać, żeby uzyskać odpowiednią informację na temat różnych procedur oraz poradę prawną czy psychologiczną.
"Punkty kontaktowe nie mogą być samotnymi wyspami" - podkreśla o. Żak, dodając, że powinny mieć zaplecze m.in. w postaci sieci osób, które będą w stanie pomóc ofiarom. W gronie tym mieliby być m.in. delegaci biskupów i przełożonych zakonnych upoważnieni i przygotowani do przyjmowania zgłoszeń, duszpasterze – gotowi pomóc ofiarom, jeśli one tego będą sobie życzyły, a także wspierający rodziców czy wspólnoty, w których miało miejsce nadużycie. Ważne byłoby też stworzenie sieci psychoterapeutów.
Według o. Żaka SJ, w przyszłości punkty te mogłyby stać się również okazją do rozbudowywania struktur prewencji zapobiegających ewentualnym nadużyciom wobec dzieci i młodzieży. Mogłyby także lokalnie promować i realizować różne programy profilaktyczne w diecezjach. "Nie tylko leczyć rany, ale przede wszystkim zapobiegać zadawaniu takich ran" – dodał.
Nowy rok duszpasterski
Abp Marek Jędraszewski podkreślił na konferencji prasowej, podsumowującej obrady, że program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce uwzględnia znaczącą dla dziejów państwa, narodu i Kościoła 1050. rocznicę chrztu Polski i jest przygotowaniem do tej przypadającej w 2016 r. rocznicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.