Episkopat Polski zachęca do udziału w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego i apeluje "o odpowiedzialny wybór osób, którym na sercu leży autentyczne dobro Europy i Polski".
Polscy hierarchowie podkreślają, że Europę trzeba budować nie tylko na wartościach ekonomicznych, ale przede wszystkim na wartościach duchowych.
Zdaniem polskich hierarchów, najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego po raz kolejny przypominają nam wagę tej instytucji, a także naszą za nią odpowiedzialność. "Wskazują też, że głosowanie jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela. Poprzez wybór osób, którym na sercu leży autentyczne dobro Europy i Polski, możemy przyczynić się - jak zachęcał nas do tego św. Jan Paweł II - do budowania europejskiej wspólnoty ducha, opartej na duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały" - głosi komunikat prezydium Episkopatu Polski, przesłany .
Jego autorzy podkreślają, że "Europę trzeba bowiem budować nie tylko na wartościach ekonomicznych, ale przede wszystkim, opierając ją na tych wartościach duchowych, które budują solidny fundament jedności".
"Ten najgłębszy fundament jedności - uczył w 1997 roku w Gnieźnie św. Jan Paweł II - przyniosło Europie, i przez wieki ją umacniało, chrześcijaństwo, ze swoją Ewangelią, ze swym rozumieniem człowieka i wkładem w rozwój dziejów ludów i narodów. Z Ewangelii wyrastają zarówno zasady solidarności i pomocniczości, jak i zasada poszanowania godności człowieka, mężczyzny i kobiety, poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci, a także prawo do wolności religijnej, obejmujące również prawo do publicznego wyrażania własnych przekonań religijnych. Nie można zbudować przyszłości Europy - mówił św. Jan Paweł II - jeśli zabraknie cegieł ludzkich sumień wypalonych w ogniu Ewangelii i połączonych spoiwem solidarnej miłości społecznej" - napisali w komunikacie polscy hierarchowie.
"Włączając się w apel Biskupów Wspólnoty Europejskiej, aby każdy z nas, obywateli Europy, w duchu odpowiedzialności za nią i dobrze spełnionego obowiązku poszedł do urn wyborczych i oddał w wyborach do Parlamentu Europejskiego swój głos zgodnie z własnym dobrze uformowanym sumieniem, przypominamy, że w ten sposób - poprzez naszych przedstawicieli, którzy będą działać w Parlamencie Europejskim w duchu św. Jana Pawła II - my sami będziemy mogli wypełnić te zobowiązania, które w odniesieniu do budowania jedności europejskiej pozostawił nam św. Jan Paweł II" - czytamy w komunikacie Prezydium KEP.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 25 maja tego roku.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.