Wigilia Paschalna w miejscu chrztu Polski

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk będzie sprawować w sobotę wieczorem liturgię Wigilii Paschalnej w książęcym palatium na Ostrowie Lednickim. Wyspa na jeziorze Lednica to miejsce, w którym - zdaniem wielu historyków - odbył się historyczny chrzest Mieszka I.

Na Ostrowie Lednickim zachowały się m.in. relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej z pozostałościami dwóch basenów chrzcielnych. Jak powiedział PAP prymas, bardzo chciał sprawować liturgię Wigilii Paschalnej w tym szczególnym miejscu.

"To tutaj, zgodnie z tradycją, za panowania księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, znajdował się jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Tutaj zatem +mówią wieki+, tutaj czuje się ducha najodleglejszej historii naszej ojczyzny" - powiedział PAP prymas.

Wielkosobotnie uroczystości wpisują się w przygotowania do obchodzonej za dwa lata 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Uroczystości rozpoczną się od poświęcenia ognia i przygotowania paschału. Ksiądz Prymas zapali "Znicz wiary". Po liturgii słowa, udzieli chrztu jednemu dziecku.

Po Wigilii Paschalnej abp Kowalczyk będzie przewodniczył procesji rezurekcyjnej wokół kompleksu pałacowo-sakralnego, następnie ma przeprawić się łodzią pod Bramę Rybę (rzeźbę w formie bramy) - miejsce spotkań młodych ludzi Lednica 2000.

"Przewiezienie poświęconego na wyspie ognia na Pola Lednickie oznacza więź między tradycją - korzeniami, a entuzjazmem młodych, którzy zbierają się tu rokrocznie od 18 lat. Ogień zapłonie w zniczu ustawionym pod Bramą Rybą na Polach Lednickich, które są świątynią wiary współczesnych pokoleń" - powiedziała PAP rzeczniczka Spotkania Młodych Lednica 2000 Aleksandra Leszczyńska.

Według Janusza Góreckiego z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy kwestia lokalizacji chrztu Mieszka I na Ostrowie Lednickim wciąż pozostaje sprawą sporną.

"Żadne ze źródeł znanych nauce nie identyfikują miejsca, przekazują tylko roczną datę przyjęcia chrztu. Jedyne co wyróżnia Ostrów Lednicki to obecność w kaplicy pałacowej reliktów zagłębień z II połowy X w. Uznaje się je za relikty basenów służących do chrztu. Na pewno miały tutaj miejsce jakieś chrzty, ale czy to był też ten historyczny chrzest władcy, pierwszy odnotowany z 966 roku, trudno przesądzić" - powiedział PAP Górecki.

Jak dodał, niewykluczone, że na Ostrowie Lednickim odbywały się chrzty książąt podległych panującemu.

Ostrów Lednicki leży na wyspie Jeziora Lednica. W X wieku powstał tam wczesnośredniowieczny gród związany z pierwszymi władcami z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Pozostałości palatium (pałacu) Mieszka I to jeden z najważniejszych zabytków początków Państwa Polskiego w X i XI wieku. 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7