Prymas Polski abp Józef Kowalczyk będzie sprawować w sobotę wieczorem liturgię Wigilii Paschalnej w książęcym palatium na Ostrowie Lednickim. Wyspa na jeziorze Lednica to miejsce, w którym - zdaniem wielu historyków - odbył się historyczny chrzest Mieszka I.
Na Ostrowie Lednickim zachowały się m.in. relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej z pozostałościami dwóch basenów chrzcielnych. Jak powiedział PAP prymas, bardzo chciał sprawować liturgię Wigilii Paschalnej w tym szczególnym miejscu.
"To tutaj, zgodnie z tradycją, za panowania księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, znajdował się jeden z głównych ośrodków obronnych i administracyjnych ówczesnej Polski. Tutaj zatem +mówią wieki+, tutaj czuje się ducha najodleglejszej historii naszej ojczyzny" - powiedział PAP prymas.
Wielkosobotnie uroczystości wpisują się w przygotowania do obchodzonej za dwa lata 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Uroczystości rozpoczną się od poświęcenia ognia i przygotowania paschału. Ksiądz Prymas zapali "Znicz wiary". Po liturgii słowa, udzieli chrztu jednemu dziecku.
Po Wigilii Paschalnej abp Kowalczyk będzie przewodniczył procesji rezurekcyjnej wokół kompleksu pałacowo-sakralnego, następnie ma przeprawić się łodzią pod Bramę Rybę (rzeźbę w formie bramy) - miejsce spotkań młodych ludzi Lednica 2000.
"Przewiezienie poświęconego na wyspie ognia na Pola Lednickie oznacza więź między tradycją - korzeniami, a entuzjazmem młodych, którzy zbierają się tu rokrocznie od 18 lat. Ogień zapłonie w zniczu ustawionym pod Bramą Rybą na Polach Lednickich, które są świątynią wiary współczesnych pokoleń" - powiedziała PAP rzeczniczka Spotkania Młodych Lednica 2000 Aleksandra Leszczyńska.
Według Janusza Góreckiego z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy kwestia lokalizacji chrztu Mieszka I na Ostrowie Lednickim wciąż pozostaje sprawą sporną.
"Żadne ze źródeł znanych nauce nie identyfikują miejsca, przekazują tylko roczną datę przyjęcia chrztu. Jedyne co wyróżnia Ostrów Lednicki to obecność w kaplicy pałacowej reliktów zagłębień z II połowy X w. Uznaje się je za relikty basenów służących do chrztu. Na pewno miały tutaj miejsce jakieś chrzty, ale czy to był też ten historyczny chrzest władcy, pierwszy odnotowany z 966 roku, trudno przesądzić" - powiedział PAP Górecki.
Jak dodał, niewykluczone, że na Ostrowie Lednickim odbywały się chrzty książąt podległych panującemu.
Ostrów Lednicki leży na wyspie Jeziora Lednica. W X wieku powstał tam wczesnośredniowieczny gród związany z pierwszymi władcami z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym. Pozostałości palatium (pałacu) Mieszka I to jeden z najważniejszych zabytków początków Państwa Polskiego w X i XI wieku.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.