Wspólnota ludzi, których łączą pasje i umiejętności, ale znacznie mocniej pragnienie wytrwałej modlitwy i pracy, tworzy kolejne projekty muzyczne.
W Wigilię świąt Bożego Narodzenia odbyła się niezwykła premiera – telewizyjny koncert kolęd, który został nagrany w połowie grudnia w bazylice na Jasnej Górze. Był to niemal dwugodzinny koncert najbardziej znanych polskich kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Golec uOrkiestra oraz lubelskiego chóru Gospel Rain. – Ten koncert był wielkim eksperymentem, ponieważ odbiegał od stylistyki muzycznej, która jest nam bliska, ale równocześnie był dla nas niezwykłym wyzwaniem mijającego roku i sprawił wiele radości – opowiada Grzegorz Głuch, lider zespołu Gospel Rain. Choć zespół Golec uOrkiestra tworzył dosyć dawno ów projekt kolędowy, lubelski chór zaproszenie do jego współtworzenia otrzymał dopiero na początku października. Chodziło o to, by znane kolędy, głównie w folkowym, góralskim brzmieniu, wzbogacić aranżacjami chóralnymi. – To był czas szalonej i naprawdę wytężonej pracy – podkreśla lider Gospel Rain. – Często brakowało chwili na odpoczynek. Próby do koncertu odbywały się zarówno w Warszawie, jak i w Lublinie. Nagranych zostało 30 utworów. Gospel Rain wziął udział w przeszło 20. Takiej fuzji stylów, brzmień i pasji w opracowaniach kolęd jeszcze nie było. – Sekcje dęte były niesamowite – wspomina G. Głuch. – Trąby, kobzy, trombity i wiele instrumentów, których nawet nie potrafię nazwać, nadały temu przedsięwzięciu niezwykły klimat. A wszystko po to, by pieśni Bożego Narodzenia, które znamy i kochamy, wybrzmiały jeszcze bardziej emocjonalnie, prawdziwie i pięknie.
Emanuel cały rok
Zespół Gospel Rain kilka miesięcy wcześniej sam przygotował własny, muzyczny program kolędowy zatytułowany „Emmanuel. Pieśni o Narodzeniu”, stworzony ze znanych pieśni Bożego Narodzenia i wsparty biblijnymi frazami. Do współtworzenia projektu zaproszeni zostali znani artyści, m.in. Piotr Cugowski, Beata Bednarz, Kolah i Piotr Nazaruk. – Chcieliśmy, by te nasze kolędy były formą wykrzyczenia z całej siły do swoich serc i serc innych ludzi wiary, że Bóg przychodzi i że jest Emmanuelem – Bogiem z nami. Chcieliśmy, by kolędy wybrzmiały jak żywe pieśni chwały. Dziś mogę powiedzieć, że było to jedno z najpiękniejszych doświadczeń minionego roku – podkreśla pan Grzegorz. – Zespół jednogłośnie podjął decyzję, że tytułową pieśń „Emmanuel” będziemy śpiewać cały rok. Postanowiliśmy nie zamykać tej najważniejszej opowieści naszego życia jedynie w okresie kolędowym. Gospel Rain w ciągu kilku miesięcy minionego roku poprowadził również największą jak dotąd ilość warsztatów. Odbyły się w kilku miastach Polski, m.in. w Garwolinie, Stalowej Woli, Siedlcach, Trzebnicy, trzykrotnie w Lublinie (na KUL, w Biskupiaku, na Poczekajce) i Świdniku. – Po raz kolejny największym przedsięwzięciem w tej mierze jest prowadzenie stuosobowego Chóru dla Jezusa, który powstaje specjalnie, by zaśpiewać w czasie Koncertu Chwały. Niezwykłe jest to, że pierwsza setka uczestników, czyli maksymalna liczba, zgłasza się zazwyczaj w ciągu pierwszej nocy zapisów – opowiada lider zespołu.
To, co najważniejsze
Dziś, po pełnym zaskoczenia występie z zespołem Golec uOrkiestra, dla lubelskiego chóru najważniejszą rzeczą jest nowy projekt muzyczny inspirowany Księgą Izajasza. – Tam jest wiele ważnych i pięknych tekstów, o których na co dzień zapominamy, że pochodzą właśnie z tej księgi – opowiada lider lubelskiego chóru. Wśród utworów na pewno znajdzie się pieśń zatytułowana „Korzeń”, inspirowana wstrząsającym opisem Męki Pańskiej widzianej oczami proroka 600 lat przed Chrystusem. Wydanie tej płyty to najważniejszy cel tegoroczny zespołu Gospel Rain. W 2014 roku chór zamierza również zagrać kilka koncertów akustycznych w kościołach w Wielkim Poście. – Chcemy modlić się wielkopostnymi pieśniami pasyjnymi, które mogłyby pomóc nam i innym w przyjmowaniu prawdy o Odkupieniu – informuje Grzegorz Głuch. W tym roku nie zabraknie również Koncertu Chwały organizowanego już od kilkunastu lat w uroczystość Bożego Ciała wspólnie przez ks. Mirosława Ładniaka i Gospel Rain. – Mamy przygotowaną ogromną niespodziankę – wyjątkowego gościa, który wraz z naszym zespołem wystąpi podczas koncertu – mówi Grzegorz Głuch. – Cieszy mnie również fakt, że po tylu latach od pierwszego Koncertu Chwały jest w nas ciągle zapał do kreowania czegoś nowego, do poszukiwania nowych pieśni. W 2014 roku Gospel Rain kończy 23 lata. Jego historia rozpoczęła się od Światowych Dni Młodych w Częstochowie, na których obecny był papież Jan Paweł II. Podstawę zespołu tworzy ponad 40 chórzystów i muzyków, ale, jak informuje założyciel, zespół jako wspólnota to prawie 100 osób, ponieważ w jego skład wchodzą także dzieci i małżonkowie chórzystów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.