Prezydent Syrii Baszar el-Asad wystosował prywatny list do papieża Franciszka. Przesłanie przekazała w sobotę delegacja władz w Damaszku, która złożyła wizytę w Watykanie. Treści przesłania przywódcy syryjskiego do papieża nie ujawniono.
Wiadomo jedynie, o czym poinformował watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi, że w liście tym Asad przedstawił stanowisko władz kraju wobec trwającego tam konfliktu.
Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Pietro Parolin i szef watykańskiej dyplomacji arcybiskup Dominique Mamberti otrzymali przesłanie dla papieża przywiezione przez ministra stanu Josepha Suwejda i wiceministra spraw zagranicznych Syrii do spraw europejskich Hussama Edina Aalę, który był niegdyś ambasadorem tego kraju przy Watykanie.
W dzień Bożego Narodzenia w wygłoszonym orędziu papież Franciszek wiele miejsca poświęcił konfliktowi w Syrii. Powiedział wtedy: "W ostatnim okresie nazbyt wiele istnień przerwał konflikt w Syrii, podsycając nienawiść i zemstę".
"Nadal módlmy się do Pana, aby oszczędził umiłowanemu narodowi syryjskiemu nowych cierpień, a strony konfliktu by położyły kres wszelkiej przemocy i zapewniły dostęp do pomocy humanitarnej" - apelował Franciszek.
"Cieszę się, że dziś w to nasze błaganie o pokój w Syrii włączają się także wyznawcy innych religii" - dodał papież.
"Nigdy nie traćmy męstwa w modlitwie! Odwagi, by powiedzieć: Panie, obdarz Twoim pokojem Syrię i cały świat!" - wezwał Franciszek, z którego inicjatywy we wrześniu na placu Świętego Piotra odbyły się modły o pokój w Syrii. W czuwaniu tym uczestniczyło około 100 tysięcy osób.
Mają być podmiotem, a nie tylko odbiorcą duszpasterstwa rodzin - powiedział papież.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.