Benedykt XVI uprawiał teologię na klęczkach

Wdzięczność i miłość do Papieża-seniora Benedykta XVI wyraził Franciszek na uroczystości wręczenia Nagrody Ratzingera w Sali Klementyńskiej na Watykanie.

Benedykt XVI   Henryk Przondziono /GN Benedykt XVI
To prestiżowe wyróżnienie, zwane czasem „Noblem z teologii”, zostało przyznane już po raz trzeci. Tym razem jego laureatami są: anglikański pastor i biblista ks. prof. Richard Burridge, dziekan King’s College na uniwersytecie londyńskim, oraz edytor dzieł zebranych Josepha Ratzingera, niemiecki świecki teolog prof. Christian Schaller (czyt. Kristian Szaler), wicedyrektor Instytutu Benedykta XVI w Ratyzbonie. Z uczestnikami uroczystości Franciszek podzielił się refleksją nad trzytomowym dziełem swego poprzednika o Jezusie z Nazaretu. Jak zauważył, był to szczególny dar dla Kościoła.

„Pamiętam, że kiedy wyszedł pierwszy tom, niektórzy mówili: «Ależ co to? Przecież Papież nie ma pisać książek teologicznych, tylko encykliki!» – mówił Ojciec Święty. – Z pewnością Papież Benedykt zastanawiał się nad tym problemem, ale również w tym przypadku, tak jak zawsze, poszedł za głosem Pana w swoim sumieniu przez Niego oświeconym. Tymi książkami nie sprawował w ścisłym sensie kościelnego Magisterium ani też nie prowadził studiów akademickich. Obdarował Kościół i wszystkich ludzi tym, co miał najcenniejszego: swoją znajomością Jezusa, owocem wielu lat studiów, debaty teologicznej i modlitwy. Bo jak wszyscy wiemy, Benedykt XVI uprawiał teologię na klęczkach i oddał ją do dyspozycji w formie najbardziej przystępnej. Trudno ocenić, jak wiele dobrego zrobił tym darem. Tylko Pan Bóg wie! Ale wszyscy mamy o tym jakieś pojęcie, bo słyszeliśmy od tylu osób, że dzięki tym książkom o Jezusie z Nazaretu ożywiły one swą wiarę, pogłębiły ją czy nawet po raz pierwszy zbliżyły się do Chrystusa w sposób dorosły, łącząc wymogi rozumu z szukaniem Bożego oblicza”.

Ojciec Święty złożył gratulacje laureatom również w imieniu Benedykta XVI, z którym widział się przed kilku dniami. W uroczystości brali udział uczestnicy międzynarodowego sympozjum, zorganizowanego od 24 do 26 października w Rzymie przez Fundację Josepha Ratzingera. Jego tytuł brzmi: „Ewangelie: historia i chrystologia. Dociekania Josepha Ratzingera”. Uczestniczący w nim teolodzy katoliccy i innych wyznań chrześcijańskich podjęli ten temat w świetle wspomnianego dzieła o Jezusie z Nazaretu, które ukazało się w latach 2007-2012. Zwracając się do nich, Papież Franciszek zauważył, że to dzieło Benedykta XVI pobudziło do nowych studiów historycznych i teologicznych nad Ewangelią.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10