Katolicy odpowiadają na apel Papieża ws. Syrii

Do modlitwy i postu w intencji pokoju włączą się m.in. kościoły Niemiec, Francji i Indii. Oraz Wielki Mufti Syrii.

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież Franciszek wezwał do modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie (w szczególności w Syrii) w sobotę, 7 września. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać: - Zapraszamy biskupów, by w tym dniu modlitwy w swoich diecezjach organizowali Liturgię w tej intencji – apeluje Konferencja Episkopatu Francji. Także przewodniczący indyjskiego episkopatu, kard. Oswald Gracias, wezwał indyjskich katolików oraz wszystkie „dzieci i młodzież Indii”, by „w tej wysoce niebezpiecznej sytuacji modlili się za swoich syryjskich braci i siostry”.

- Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski przekazał apel o udział w modlitwie i poście od nuncjatury diecezjom, żeńskim i męskim zgromadzeniom zakonnym oraz Polskiej Misji Katolickiej - mówi serwisowi Gosc.pl rzecznik polskiego episkopatu, ks. Józef Kloch. Także episkopaty Niemiec i Szwajcarii wezwały wiernych do modlitwy i postu. Jak mówi rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Niemiec Matthias Kopp, zbiera informacje na temat lokalnych inicjatyw związanych z apelem. Z kolei włoscy biskupi wysłali nawet pismo, w którym proponują konkretne formy modlitwy, takie jak np. nocne czuwanie, wspólna modlitwa różańcowa, nabożeństwa pokutne na podstawie Rytuału „Obrzędy Pokuty”, czy Msza św. w intencji pokoju.

Do modlitwy włączyć się chce także… Wielki Mufti Syrii, Ahmad Adreddin Hassou. Przywódca religijny syryjskich sunnitów, którzy stanowią ok. 60 proc. mieszkańców państwa, napisał do nuncjusza apostolskiego w Damaszku, abp Mario Zenariego, że chciałby 7 września modlić się wspólnie z papieżem Franciszkiem na Placu św. Piotra. Jak twierdzi, do modlitwy przyłączą się także muzułmanie w meczetach w całym kraju.

Papież wezwał do modlitwy i postu w intencji pokoju na Świecie w świetle aktualnej sytuacji w Syrii. W trwającej od dwóch lat wojnie domowej zginęło już ponad 110 tys. osób, 2 mln opuściły swoje domy uciekając przed konfliktem. Po tym, jak w sierpniu prawdopodobnie wojska rządowe użyły broni chemicznej wobec ludności chemicznej (zginęło ponad 1300 osób, w tym kilkaset dzieci), Barack Obama zapowiedział interwencję wojskową w tym kraju.

«« | « | 1 | » | »»
 • ~ewa
  03.09.2013 13:37
  a co nasz Episkopat?
 • pokój
  03.09.2013 15:43
  jaki pokój...?
  Miliony niewinnych na cały świecie giną w łonach swoich matek. Zabijanie na różne sposoby, w tym za pomocą chemii.
  Pytanie, ale serio: Czy papież kiedykolwiek poprosił o podobną akcję w intencji zatrzymania holokaustu nienarodzonych?
 • Mis83
  03.09.2013 17:22
  Bardzo dobry artykul. W bardzo slusznej sprawie. Jedynie slowo w ostatnim zdaniu z "prawdopodobnie" powinno zostac zamienione na "rzekomo" lub na "bardzo malo prawdopodobnie". Pozdrawiam obiektywnych czytelnikow.
 • piotr
  04.09.2013 10:25
  W 2002 roku papież Jan Paweł II prosił świat o niepodejmowanie interwencji w Iraku. Zakładano, że Saddam posiada broń masowego rażenia, co okazało się potem nieprawdą. Szacuje się, że w wyniku II wojny w zatoce Perskiej zginęło ponad pół miliona osób, głownie cywili.

  Kto wierzy, że zbrojna interwencja w Syrii pozwoli na przywrócenie tam porządku? Może być przecież takim zalążkiem konfliktu, jak zabójstwo Franciszka Ferdynanda w Sarajewie.
  Mamy, tak jak wtedy 2 bloki państw...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11