Kościoły na Bliskim Wschodzie jednoczą się w modlitwie o uwolnienie dwóch porwanych syryjskich biskupów. Dokładnie dwa miesiące temu, 22 kwietnia, metropolici Aleppo – syryjskoprawosławny Gregorios Ibrahim i greckoprawosławny Paul Yazigi – zostali uprowadzeni przez nieznanych sprawców.
22 czerwca wieczorem specjalną modlitwę w Balamand w Libanie prowadzą wspólnie Jan X Yazigi, greckoprawosławny patriarcha Antiochii, brat jednego z porwanych biskupów, oraz Ignacy Zakka I, zwierzchnik Syryjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Zgromadzeni modlą się o uwolnienie porwanych metropolitów i pokój w Syrii. Podobne nabożeństwa, z udziałem chrześcijan wszystkich wyznań, zaplanowano w kościołach katedralnych w Aleppo.
„Jesteśmy smutni, ponieważ minęły dwa miesiące, a my nie wiemy, gdzie są nasi bracia biskupi. Nie jesteśmy nawet pewni, czy żyją. Ale jak do tej pory, nie otrzymaliśmy najgorszych wieści i to daje nam i naszym wiernym nadzieję – powiedział syryjskoprawosławny biskup Timotheos Matta Fadil Alkhouri. – Dlatego pozostajemy w kontakcie z władzami Syrii, Libanu i Turcji, próbując znaleźć kanały komunikacji z tymi, którzy mogą wiedzieć coś więcej o ich losie”. Hierarcha podziękował też Papieżowi Franciszkowi i wszystkim chrześcijanom, a także muzułmanom za modlitwę, tak potrzebną w tym trudnym dla wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie momencie.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
MEN stoi na stanowisku, że postanowienie TK nie wywołuje skutków prawnych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.