Zmiany w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o odwołaniu ks. Pawła Danka z funkcji dyrektora Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Nowym kandydatem na to stanowisko jest ks. Dariusz Raś, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Krakowie, były sekretarz kard. Stanisława Dziwisza.

„Powodem odwołania przez Zarząd Województwa Małopolskiego z tej funkcji była utrata zaufania do dyrektora i jego pracy” - powiedział KAI Piotr Odorczuk, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego w Krakowie.

Nowym kandydatem na to stanowisko jest ks. prałat Dariusz Raś, obecny proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie, były sekretarz metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Kandydatura ta została przedstawiona Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego i musi zostać przez niego zaakceptowana.

Ks. Paweł Danek, 43-letni kapłan diecezji bielsko-żywieckiej, został dyrektorem Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach na początku maja 2010 roku. Duchownego na to stanowisko powołał Zarząd Województwa Małopolskiego. Kandydatura ta została przedstawiona przez metropolitę krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza i uzgodniono ją z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Bogdanem Zdrojewskim oraz burmistrzem Wadowic Ewą Filipiak.

Ks. Danek pochodzi z Wilamowic na Podbeskidziu. Założył Wydawnictwo i Studio Filmowe „Anima Media”. Zajmował się działalnością wydawniczą, a także produkcją filmów, m.in. „Tryptyk Rzymski” i „Brat Papieża”. Kierując diecezjalnym biurem promocji kultury i sportu archiwizował i digitalizował materiały historyczne związane z osobą Karola Wojtyły – jako księdza, biskupa i kardynała, a następnie sługi Bożego Jana Pawła II. Organizował wystawy multimedialne poświęcone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, m. in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, pod „Oknem Papieskim” w Krakowie oraz w czasie Światowego Kongresu „Ludzie i Religie” w 2009 roku, a także we Włoszech i sanktuarium w Fatimie.

Po objęciu funkcji dyrektora papieskiego muzeum zajął się m.in. rozpisaniem przetargów związanych z pracami remontowymi placówki. Doprowadził także do powstania wystawy zastępczej z repliką papieskiego domu rodzinnego.

Obecnie Dom Rodzinny Jana Pawła II, budynek w którym urodził się Karol Wojtyła, przechodzi remont. Pogłębiono piwnice, wzmocniono stropy, założono nowe instalacje i podniesiono dach. Rozpoczęła się aranżacja wystawy i tworzenie nowego wystroju Muzeum. W lutym br. zainstalowano tu replikę Drzwi Świętych z bazyliki św. Piotra na Watykanie. Będzie to jeden z najważniejszych elementów nowej ekspozycji. Do Wadowic dotarła również replika Krypty św. Leonarda z Katedry Królewskiej na Wawelu. Gromadzona jest także ziemia z miejsc, które odwiedził bł. Jan Paweł II.

Celem działalności wadowickiego muzeum ma być upamiętnianie, zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa oraz przesłania Jana Pawła II, a także inspirowanie nowych inicjatyw kulturalnych i społecznych o wymiarze uniwersalnym. Mają powstać specjalne ekspozycje oraz multimedialne prezentacje papieskich encyklik. Będą też sale poświęcone pierwszym latom kapłaństwa Jana Pawła II. W ramach muzeum zostanie także urządzona Izba Pamięci Żydów Wadowickich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10