Benedykt XVI rozpoczął podróż apostolską do Libanu. Samolot „Alitalii” Airbus 320 "Georges Bizet" z papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Ciampino o godz. 9.45.
Jest to 24. zagraniczna podróż apostolska Benedykta XVI w czasie jego pontyfikatu i druga w tym roku. Papież odwiedzi Bejrut, Harissę, Baabdę, Bzommar, Bkerké i Charfeh. .
Benedykt XVI przybył na lotnisko samochodem z Castel Gandolfo. Na płycie żegnał go minister ds. europejskich Włoch, Enzo Moavero.
Papieski samolot jest oczekiwany na lotnisku w Bejrucie o godz. 13.45 czasu lokalnego (12.45 czasu środkowoeuropejskiego).
Okazją do papieskich odwiedzin Libanu jest ogłoszenie dokumentu końcowego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które odbyło się w dniach 10-24 października 2010 r. w Watykanie. Dokument posynodalna adhortacja apostolska zawiera wytyczne dla działalności Kościoła katolickiego w tym regionie na najbliższe lata. Jednocześnie będzie to pierwsza podróż papieża na Bliski Wschód od wybuchu tzw. arabskiej wiosny, czyli ruchu masowych protestów, które w kilku państwach doprowadziły do obalenia dotychczasowych władz.
Poniżej publikujemy program podróży apostolskiej papieża. Godziny podajemy według czasu lokalnego. Według czasu polskiego o godzinę później:
Piątek, 14 września 2012
Rzym
9.30 - odlot z lotniska Ciampino do Bejrutu.
Bejrut
13.45 - ceremonia powitania na międzynarodowym lotnisku Rafiq Hariri. Przemówienie Ojca Świętego.
Harissa
18.00 - wizyta w bazylice św. Pawła i podpisanie posynodalnej adhortacji apostolskiej Zgromadzenia Specjalnego dla Bliskiego Wschodu Synodu Biskupów. Przemówienie Ojca Świętego.
Sobota, 15 września 2012
8.00 - prywatna Msza św. w nuncjaturze apostolskiej.
Baabda
10.00 - Prywatne spotkania z prezydentem, przewodniczącym parlamentu i premierem Libanu w Sali Ambasadorów Pałacu Prezydenckiego.
10.50 - spotkanie z przywódcami muzułmanów w Sali Ambasadorów Pałacu Prezydenckiego.
11.15 - spotkanie z przedstawicielami władz, korpusu dyplomatycznego, zwierzchników religijnych i świata kultury w Sali 25 maja Pałacu Prezydenckiego. Przemówienie Ojca Świętego.
Bzommar
13.30 - obiad z patriarchami i biskupami Libanu oraz członkami Rady Specjalnej dla Bliskiego Wchodu Synodu Biskupów w siedzibie katolickiego patriarchatu ormiańskiego.
Bkerké
18.00 - spotkanie z młodzieżą na placu przed siedzibą patriarchy maronickiego. Przemówienie Ojca Świętego.
Niedziela, 16 września 2012
Bejrut
10.00 - Msza św. nad brzegiem Morza Śródziemnego w centrum Bejrutu (Beirut City Center Waterfront), w czasie której papież przekaże posynodalną adhortację apostolską przedstawicielom Kościołów lokalnych regionu Bliskiego Wschodu. Homilia Ojca Świętego.
Modlitwa Anioł Pański. Przemówienie Ojca Świętego.
Harissa
13.20 - obiad w nuncjaturze apostolskiej.
16.50 - pożegnanie w nuncjaturze apostolskiej.
Charfet
17.15 - spotkanie ekumeniczne w siedzibie katolickiego patriarchatu syryjskiego.
Bejrut
18.30 - ceremonia pożegnania na międzynarodowym lotnisku Rafiq Hariri. Przemówienie Ojca Świętego.
19.00 - odlot z międzynarodowego lotniska Rafiq Hariri w Bejrucie do Rzymu.
Rzym
21.40 - przylot na lotnisko Ciampino.
Wizyta w Libanie będzie 24 podróżą zagraniczną Benedykta XVI. Okazją do jej odbycia jest ogłoszenie dokumentu końcowego Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu, które odbyło się w dniach 10-24 października 2010 r. w Watykanie. Dokument końcowy (papieska adhortacja apostolska) zawiera wytyczne dla działalności Kościoła katolickiego w tym regionie na najbliższe lata. Jednocześnie będzie to pierwsza podróż papieża na Bliski Wschód po wybuchu tzw. arabskiej wiosny, czyli ruchu masowych protestów, które w kilku państwach doprowadziły do obalenia dotychczasowych władz.
Benedykt XVI będzie trzecim papieżem odwiedzającym Liban. W dniach 10-11 maja 1997 r. był tam bł. Jan Paweł II, aby ogłosić adhortację apostolską po Zgromadzeniu Specjalnym Synodu Biskupów dla Libanu. Wcześniej, 2 grudnia 1964 r. Paweł VI zatrzymał się w Bejrucie w drodze na Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Bombaju; wygłosił jednak tylko przemówienie na lotnisku.
Katolikami (w większości maronitami) jest jedna czwarta mieszkańców Libanu, zaś około 54 proc. to muzułmanie, po połowie sunnici i szyici.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Po pierwsze: dla chrześcijan drogą do uzdrowienia z przemocy jest oddanie steru Jezusowi. Ale...
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.