Stolica Apostolska angażuje się na rzecz irackich chrześcijan, by mogli pozostać na ziemi swych przodków.
Watykan ma także nadzieję, że osoby zmuszone do emigracji już wkrótce bezpiecznie powrócą i podejmą przerwaną działalność w ojczyźnie. Mówił o tym nuncjusz apostolski w Iraku i Jordanii w czasie bagdadzkich obchodów siódmej rocznicy wyboru Benedykta XVI na stolicę Piotrową.
Abp Giorgio Lingua, spotykając się z przedstawicielami irackiego rządu i tamtejszego korpusu dyplomatycznego, przypomniał wielowiekowe związki Stolicy Apostolskiej i Iraku sięgające XVII wieku. Podkreślił, że nigdy nie były one przerwane. Watykański przedstawiciel nie opuścił placówki w Bagdadzie nawet w czasie dwóch wojen w Zatoce Perskiej.
Odnosząc się do sytuacji chrześcijan nad Tygrysem i Eufratem abp Lingua zwrócił uwagę, że aby poprawił się ich los, konieczny jest proces pojednania narodowego. Wyraził on wdzięczność za wysiłki irackiego rządu, by zapewnić bezpieczeństwo narodowe. Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej ma również nadzieję, że władzom uda się nie dopuścić do kolejnych zamachów terrorystycznych, a politycy oraz grupy religijne i etniczne porozumieją się na rzecz dobra Iraku.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
26 stycznia XXV Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.