Podstawą wiary katolickiej jest Credo a nie Sobór Watykański II – podkreślił bp Bernard Fellay, przełożony generalny Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w wywiadzie, jaki ukazał się 28 listopada na stronie internetowej lefebrystów (dici.org)
Zauważył, że młodzi biskupi i księża, którzy dziedziczą dziś „dramatyczny spadek” powołań kapłańskich i zakonnych w „krajach dawniej chrześcijańskich”, coraz bardziej zdają sobie sprawę z „bezpłodności 50 lat otwartości” Kościoła na świat współczesny. Zadają sobie pytanie o odpowiedzialność Soboru Watykańskiego II, który otworzył Kościół na świat pogrążony w sekularyzacji. – Pytają czy Kościół mógł tak bardzo przystosować się do nowoczesności bez przyjęcia jej ducha – powiedział przełożony Bractwa. Ujawnił, że duchowni ci dyskretnie, „jak Nikodem” z Ewangelii, stawiają te pytania lefebrystom, którzy wskazują im konieczność powrotu do Tradycji.
Bp Fellay odniósł się także do niechęci niektórych biskupów wobec przywrócenia możliwości odprawiania Mszy trydenckiej (czyli nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego). Ta „opozycja biskupów wobec Rzymu” wyraża się – według niego – „w sposób skryty”, natomiast otwarcie jest okazywana w sprawie tłumaczenia wyrażenia „pro multis” z kanonu Mszy. Benedykt XVI chce zgodnie z Tradycją tłumaczyć je jako: „za wielu” („Bierzcie i pijcie, to jest bowiem kielich krwi Mojej, która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów”), a nie „za wszystkich”, jak przełożono w większości języków współczesnych. Niektóre konferencje episkopatu „trwają przy zachowaniu tego błędnego tłumaczenia”, także we Włoszech – ubolewał przełożony lefebrystów.
Lefebryści nie mogą zaaprobować „preambuły doktrynalnej” w jej obecnej postaci - twierdzi włoski watykanista, Andrea Tornielli.
Według Torniellego prefekt Kongregacji Nauki Wiary - kard. William Levada oraz sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei - ks. prał. Guido Pozzi są przekonani, że proponowane przez Bractwo zmiany mogą być jednak istotne. Tak więc droga ku ewentualnemu uzgodnieniu stanowisk wydaje się trudna.
Potwierdzają się ujawniane w minionych tygodniach niedyskrecje o wewnętrznej opozycji w łonie Bractwa na propozycje watykańskie. Tornielli zaznacza, że bp Fellay nie wyklucza, iż nawet jeśli Stolica Apostolska przekaże ewentualne wyjaśnienia, to odpowiedź Bractwa może być negatywna. Zdaniem hierarchy jedyną niezmienną doktryną Kościoła jest wyznanie wiary – Credo, natomiast Sobór Watykański II był soborem duszpasterskim, który nie określił dogmatów ani też nie dodał nowych artykułów wiary. Hierarcha sugeruje tym samym, że grupa, na której czele stoi, opowiada się za zaakceptowaniem Credo, ale nie „preambuły doktrynalnej”.
Ze swej strony Tornielli dodaje, że sam wywiad nie jest jeszcze odpowiedzią skierowaną do Stolicy Apostolskiej. Wydaje się, że bp Fellay zwróci się do Watykanu z propozycją istotnych zmian w treści preambuły. W tej sytuacji należy oczekiwać na decyzje kompetentnych organów Kurii Rzymskiej – stwierdza włoski watykanista.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).