Abp Michalik w obronie autorytetu Kościoła

Do codziennej wspólnej modlitwy w rodzinach zachęca abp Józef Michalik w liście pasterskim na tegoroczny Adwent

Apeluje też, aby nie zgadzać się na szarpanie autorytetu Kościoła albo „instrumentalne wykorzystywanie go do prywatnych lub politycznych interesów”.
Przewodniczący Episkopatu Polski przypomina, że biskupi wyznaczyli zadanie na najbliższy rok, aby wierni pogłębili swoją wiedzę na temat Kościoła i poczuli, że Kościół jest domem, gdzie każdy ma swoje miejsce.
Metropolita przemyski zauważa, że na temat Kościoła krąży „wiele błędnych teorii, a nawet przekonań, które chętnie powtarzają ludzie spoza Kościoła, głosząc, że Kościół, to biskupi i księża”. „Tymczasem tak naprawdę, Kościół to Chrystus i zjednoczeni z Nim wszyscy ochrzczeni, bo nie ma Kościoła bez Chrystusa - Głowy i nie ma Kościoła bez ludzi - jego członków, którymi są wszyscy wierzący. To wśród ochrzczonych jest Papież, biskupi i księża” – pisze abp Michalik. Dodaje, że świętość całego Kościoła pogłębia się dzięki „wierze i odwadze życia z wiary każdego ochrzczonego, dzięki świętości dzieci, młodzieży i rodziców”.
Abp Józef Michalik apeluje, by nie zgadzać się na szarpanie autorytetu Kościoła bądź „instrumentalne wykorzystywanie go do prywatnych lub politycznych interesów”. „Autorytet Kościoła był zawsze i jest potrzebny Polsce, potrzebny jest narodowi na drodze utrwalenia swej tożsamości oraz moralnego, duchowego i pełnego rozwoju” – podkreśla.

Metropolita zapowiada, że we wszystkich kościołach archidiecezji przemyskiej przez najbliższe dwa lata głoszone będą kazania katechizmowe, które mają przypomnieć całość prawd wiary zgodnie z zaleceniem Katechizmu Kościoła Katolickiego, opublikowanym przez bł. Jana Pawła II w roku 1992.
Pasterz Kościoła przemyskiego zachęca, aby, jako kontynuację praktyki odmawiania katechizmowego pacierza przed niedzielną Mszą św., w każdej rodzinie odmawiano wspólnie jakąś modlitwę, np. przed jedzeniem, dziesiątek różańca za nieobecnych, bądź pacierz wieczorny. „Szczególnie proszę ojców rodzin, aby znaleźli czas na modlitwę z rodziną. Dziecko i rodzina potrzebuje łaski Bożej wyproszonej przez modlitwę ojca i męża, ale też potrzebuje oparcia o waszą wiarę, wyrażoną przez modlitwę. Pamiętajcie, że wspólna modlitwa ma szczególną moc, jako że zapewnia bliskość Chrystusa” – pisze abp Michalik.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6