Kilka państw Afryki Subsaharyjskiej, Bliski Wschód z Afryką Północną oraz niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej to najbardziej religijne i rozmodlone części świata. Na przeciwległym biegunie znalazly się Europa, zwłaszcza jej część zachodnia, a także Azja Wschodnia. Takie wyniki przyniosły zakrojone na szeroką skalę badania, przeprowadzone w latach 2008-23 w 102 państwach przez znany amerykański Ośrodek Badawczy Pew.
Pan, który zna twoją przeszłość, wzywa cię, abyś przylgnął do Niego z jeszcze większą intensywnością – powiedział kard. Pietro Parolin do nowego arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego w Angoli ks. Kryspina Dubiela podczas jego święceń biskupich. Uroczystość odbywa się w bazylice mniejszej pw. Zwiastowania Pańskiego w Leżajsku. Głównym konsekratorem jest kard. Parolin, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio – rektor Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie i metropolita przemyski abp Adam Szal.
Dziś „niepodległość drogo nas kosztuje”, ma dla nas „bardzo wysoką cenę”, ale ludzie mają teraz poczucie godności – powiedział w wywiadzie dla sekcji ukraińskiej Radia Watykańskiego - Vatican News przewodniczący episkopatu obrządku łacińskiego, bp Witalij Skomarowski. Po raz trzeci Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości w warunkach rosyjskiej inwazji na pełną skalę, a dziś mija dokładnie dwa i pół roku od jej rozpoczęcia.
"Nadszedł czas, abyśmy żyli dla Ukrainy!" – apeluje arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) złożył Ukraińcom życzenia z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy.
Statek Mare Jonio rozpoczął misję poszukiwawczo-ratunkową migrantów na Morzu Śródziemnym.
W przesłaniu na rozpoczynający się w tych dniach Kongres Eucharystyczny na Madagaskarze papież zachęca, aby na nowo odkryć znaczenie adoracji eucharystycznej i pragnienie spędzania czasu z Chrystusem. Franciszek wezwał uczestników do niesienia nadziei „ludziom zniechęconym”.