"W rozgrzeszaniu z aborcji nie ma nadmiernej tolerancji"

W decyzji papieża Franciszka, który przedłużył przyznaną kapłanom na Rok Święty władzę rozgrzeszania osób za grzech aborcji, "nie ma żadnej formy nadmiernej tolerancji" - stwierdził szef papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.

Reklama

Na konferencji prasowej w poniedziałek w Watykanie w związku z publikacją listu apostolskiego "Misericordia et misera", w którym ogłoszono tę decyzję, abp Fisichella położył nacisk na to, że Franciszek podkreślił w nim jasno, iż aborcja jest grzechem ciężkim. "Jest świadomość ciężkości grzechu" - dodał watykański hierarcha, zaznaczając, że rozgrzeszenie dotyczy sytuacji, "gdy się go żałuje i chce się zacząć od nowa".

Abp Fisichella wyjaśnił, że rozgrzeszenie "dotyczy wszystkich, nie tylko kobiet". "Grzech aborcji jest globalny" - dodał i zwrócił uwagę na to, że obejmuje też lekarzy i personel pielęgniarski. "A zatem przebaczenie obejmuje wszystkich" - stwierdził abp Fisichella, główny organizator obchodów Roku Miłosierdzia, zakończonego w niedzielę.

W liście apostolskim papież napisał: "Z powodu wymagania, aby żadna przeszkoda nie stała pomiędzy prośbą o pojednanie a Bożym przebaczeniem, udzielam od tej pory wszystkim kapłanom, na mocy ich posługi, władzy rozgrzeszania osób, które popełniły grzech aborcji". Papież przypomniał, że władzy tej udzielił w sposób ograniczony na czas Roku Świętego Miłosierdzia w liście z 1 września 2015 roku. "To, czego udzieliłem w sposób ograniczony na okres Jubileuszu - wyjaśnił - zostaje obecnie przedłużone w czasie, niezależnie od jakichkolwiek przeciwnych rozporządzeń". 

W przypomnianym liście Franciszek napisał wtedy, że upoważnia wszystkich kapłanów w Roku Jubileuszowym "do rozgrzeszenia z grzechu aborcji osób, które jej dokonały, żałują tego z całego serca i proszą o przebaczenie". Obecnie papież stwierdził: "Chciałbym podkreślić z całą mocą, że aborcja jest grzechem ciężkim, ponieważ kładzie kres niewinnemu życiu. Jednakże z równą siłą mogę i muszę stwierdzić, że nie ma żadnego grzechu, którego nie mogłoby objąć i zniszczyć Boże miłosierdzie, gdy znajduje serce skruszone, które prosi o pojednanie się z Ojcem". "Niech więc każdy kapłan stanie się przewodnikiem, wsparciem i pociechą, towarzysząc penitentom na tej drodze specjalnego pojednania" - zaapelował.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

Zobacz

 • Wikary po 50.
  21.11.2016 15:18
  Ale papież Franciszek nic nie dał, czego już nie było w Kościele. Zgodnie z przyjętymi zasadami (jest ich więcej) każdy kapłan mógł zdjąć ekskomunikę a następnie rozgrzeszyć, pod warunkiem, że spowiedź była generalna. Kościół i Ewangelia o miłosiernym Bogu nie zaczęła się od obecnego Ojca Świętego.
 • Gość
  21.11.2016 18:15
  Jakkolwiek by nie tłumaczyć decyzje Franciszka - ten pontyfikat stoi po znakiem rozmywania, luzowania, relatywizacji. Na wszystkich płaszczyznach życia Kościoła. Można zaklinać rzeczywistość (co robi większość hierarchii), ale prawdy nie da się przykryć.
 • Atimeres
  21.11.2016 20:55
  W ciągu całego Roku Miłosierdzia ani razu nie słyszałem mowy o zadośćuczynieniu, naprawianiu krzywd wyrządzonych przez grzeszników. Grzesznuikom się NALEŻY tylko miłosierdzie. A kto zadba o ofiary grzeszników? Kto im okaże miłosierdzie? Czy mają czekać do następnego roku miłosierdzia, gdy dla nich przyjdzie kolej?|
  Na szczęście kapłani w konfesjonałach mają poczucie odpowiedzialności i na pewno przypominają grzesznikom o obowiązku naprawiania krzywd. Zadośćuczynienie to przecież warunek przebaczenia.
 • andrzej
  22.11.2016 00:39
  Każdy dorosły, idąc do spowiedzi, powinien pamiętać o 5 warunkach sakramentu pojednania - spowiedź to tylko jeden z nich, wydaje się, że podstawowy, ale inne nie są przez to mniej ważne.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10