Uroczysta procesja na rozpoczęcie liturgii w katedrze św. Mikołaja
Uroczysta procesja na rozpoczęcie liturgii w katedrze św. Mikołaja
alina Świeży-Sobel /GN

Konsekracja bp. Romana Pindla

Brak komentarzy: 0

Alina Świeży-Sobel, ks. Jacek M. Pędziwiatr

GOSC.PL

publikacja 06.01.2014 15:25

W katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej i wokół niej zgromadziły się tłumy wiernych, a wokół ołtarza - przedstawiciele Episkopatu Polski i kapłani diecezji bielsko-żywieckiej.

Biskup nominat Roman Pindel jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, wybitnym biblistą. Ma 55 lat i bogate doświadczenie naukowe, a także duszpasterskie.

Przez wiele lat był ojcem duchownym w Archidiecezjalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a przez ostatnie niespełna trzy lata - jego rektorem.

W seminarium tym do kapłaństwa przygotowują się także alumni z diecezji bielsko-żywieckiej, dlatego nowy ordynariusz bielsko-żywiecki miał okazję poznać sporą grupę księży swej nowej diecezji.

W dzisiejszej uroczystości głównemu konsekratorowi - kardynałowi Stanisławowi Dziwiszowi - towarzyszą: abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce oraz bp  Tadeusz Rakoczy, administrator apostolski diecezji bielsko-żywieckiej. Obecni są także przedstawiciele Episkopatu Polski, delegaci innych Kościołów, przedstawiciele władz samorządowych wojewódzkich, powiatowych i gminnych, prezydenci i burmistrzowie miast Podbeskidzia, rektorzy wyższych uczelni. 

Przybyłych do bielskiej katedry przywitał administrator diecezji, pierwszy jej biskup Tadeusz Rakoczy. - Na ręce księdza arcybiskupa nuncjusza składam serdeczne podziękowanie za dar biskupa Romana Pindla - powiedział na wstępie. Przypomniał, że 25 marca 1992 r. bł. Jan Paweł II powołał do życia diecezję bielsko-żywiecką, a dwie tradycje, jakie w sobie łączyła - krakowska i śląska - stanowiły o bogactwie duchowym lokalnego Kościoła. Wspomniał też własną konsekrację, której udzielił mu Jan Paweł II.

Biblia w herbie

Nowemu biskupowi towarzyszyć będzie herb, symbolizujący treści, na które chciałby zwracać szczególną uwagę.

W jego centralnym punkcie położona jest otwarta księga Pisma Świętego. Na jej stronicach wypisane są pierwsza i ostatnia litera greckiego alfabetu: Alfa i Omega - symbole Chrystusa, który jest Panem początku i końca czasów. Biblia umieszczona jest na skrzyżowaniu ramion krzyża jerozolimskiego, przedstawionego na niebieskim tle.

To symboliczne znaki przypominające, że czytanie Pisma Świętego jest drogą poznawania Chrystusa - Słowa Życia, które zostało wygłoszone do ludzkości w Jerozolimie. Tam Jezus Chrystus został ukrzyżowany za nas i to nam daje życie wieczne i łaskę. Stamtąd Ewangelia dotarła do nas.