Katecheta autentyczny

Na pytanie: „Czy chodzisz regularnie na Msze św.?” 70 procent klasy odpowiada: „Nie”. Ze spowiedzią jest jeszcze gorzej.

„Nauczanie religii w służbie wiary” – to temat przewodni Rejonowych Dni Katechetycznych, które co roku odbywają się przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego i katechetycznego. W spotkaniach w Gorzowie Wlkp. (20 sierpnia), Zielonej Górze (21 sierpnia) i Głogowie (22 sierpnia) wzięli udział katecheci z całej diecezji. Każdy dzień rozpoczynał się Mszą św. pod przewodnictwem bp Stefana Regmunta.

– Podejmujemy wobec młodego pokolenia ważne zadania przekazywania prawdy, która pochodzi od Boga. Mamy być nauczycielami, wychowawcami, ale też świadkami wiary – przypomniał biskup w homilii w kościele Ducha Świętego w Zielonej Górze. Bp Regmunt mówił również o zbliżającym się Roku Wiary i synodzie biskupów poświęconym nowej ewangelizacji. – Potrzebni są dobrze przygotowani ewangelizatorzy. Musi być w nas pragnienie, aby spotykać się z żyjącym i  zmartwychwstałym Chrystusem, by nawiązywać z Nim dialog i ożywiać wiarę. Dostrzec tych, którzy może nie garną się na katechezę i nie bardzo chcą spotykać się z Bogiem w Kościele. Po prostu być blisko nich – apelował biskup.

Nie tylko mury szkoły

„Nauczanie religii w służbie wiary” – to tytuł wykładu, który wygłosił ks. prof. Marian Zając z Katedry Katechetyki Fundamentalnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Na spotkaniach omawiano też zmiany w prawie oświatowym i w pracy nauczycieli oraz zadania katechetyczne. – Choć było wiele informacji o odpłatnym nauczaniu katechezy, pragnę  uspokoić wszystkich, że nauczanie religii odbywa się za darmo na starych zasadach w szkołach publicznych – wyjaśnił w rozmowie z GN ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej. W tym roku wchodzi nowa podstawa programowa w nauczaniu religii klas pierwszych szkoły podstawowej, czwartych szkoły podstawowej i pierwszych średniej. – W całej Polsce sześciolatki nie poszły do szkoły i przez najbliższe dwa lata będzie zachowana stara podstawa programowa zarówno dla pierwszych i drugich klas szkoły podstawowej, a Pierwsza Komunia św. będzie, jak do tej pory, w drugiej klasie – wyjaśnia ks. Lechów.

Rok Wiary, jak zauważa ks. Wojciech Lechów, mobilizuje także do refleksji na temat katechezy ludzi dorosłych, bo ona nie powinna ograniczać się tylko do murów szkoły. – Celem podstawowym  katechezy jest wychowywanie w wierze dzieci, młodzieży i dorosłych. W Roku Wiary chcemy zwrócić szczególną uwagę na katechizację dorosłych, która niestety jest w duszpasterstwie zaniedbywana. Ta oferta jest reakcją na poszukiwania życiowych rozwiązań przez wielu dorosłych – zauważa duszpasterz.

Bez ewangelizacji na siłę

W naszej diecezji katechizuje aktualnie 1150 osób. Z tego 300 to duchowni, a 50 siostry. Wśród świeckich przeważają kobiety, ale jest wielu mężczyzn. Mariusz Dębski uczy religii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Soli. – Skończyłem tutaj zawodówkę, a później technikum. Znam więc realia tej szkoły i wiem, czego mogę się spodziewać – mówi katecheta. – Na lekcjach religii nie można za bardzo się spinać i na siłę ewangelizować. Trzeba bardziej proponować niż narzucać, bo inaczej będą puste sale – dodaje. Na religię do nowosolskiego katechety przychodzi zdecydowana większość, ale do optymizmu jest jednak bardzo daleko. – Na pytanie: „Czy chodzisz regularnie na Msze św.?” 70 procent klasy odpowiada: „Nie”. Ze spowiedzią jest jeszcze gorzej. Niektórzy uczniowie nie znają nawet „Ojcze nasz”. Absolutnie nie można się zniechęcać i trzeba robić swoje krok po kroku, a przede wszystkim dawać świadectwo. Nawet największy cwaniak, gdy zobaczy, że ktoś jest autentyczny, to nie ma powodu, żeby nie wierzyć takiemu katechecie – zauważa Mariusz Dębski.

Katecheza nie może się jednak ograniczać tylko do lekcji. – Próbujemy tę młodzież „zgarnąć” trochę poprzez sport. Z nauczycielami WF robimy zajęcia na siłowni. Oczywiście również ćwiczę. Tutaj też zaczyna się od podstaw, czyli np. od nieprzeklinania.

Studiuj teologię

Do 9 września trwa rekrutacja na kierunku teologia w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze, który jest częścią Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. IFT prowadzi także nabór na II edycję Podyplomowych Studiów z Teologii. Szczegółowe informacje: www.ift.zgora.pl oraz tel. (68) 458 25 70.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11