Nie słabną napięcia w Egipcie po niedzielnej masakrze chrześcijańskich Koptów, w której z rąk sił bezpieczeństwa zginęło co najmniej 25 osób
Wczoraj odbył się pogrzeb 17 z nich. Niepewna jest przyszłość rządu, siły wojskowe wydają się świadomie grać napięciami społecznymi, zaostrzają się antychrześcijańskie wystąpienia radykalnych odłamów islamu. W nagonkę na chrześcijan włączyły się również oficjalne media.
Na temat sytuacji w tym kraju wypowiedział się dzisiaj Benedykt XVI. Przemawiając na audiencji ogólnej, Papież zaapelował o pokój, sprawiedliwość i poszanowanie praw wszystkich obywateli.
„Jestem głęboko zasmucony aktami przemocy, do których w ubiegłą niedzielę doszło w Kairze – powiedział Ojciec Święty. – Łączę się w bólu z rodzinami ofiar i całym egipskim narodem, rozdartym przez próby naruszenia pokojowego współistnienia różnych społeczności, którego zachowanie jest tak bardzo ważne w tym okresie przemian. Apeluję do wiernych o modlitwę, aby społeczeństwo to mogło się cieszyć prawdziwym pokojem, opartym na sprawiedliwości, poszanowaniu wolności i godności każdego obywatela. Popieram też starania egipskich władz politycznych i religijnych na rzecz społeczeństwa, w którym będą respektowane prawa człowieka w odniesieniu do wszystkich, a szczególnie mniejszości, z korzyścią dla jedności narodowej”.
2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, Kościół będzie obchodził Dzień Życia Konsekrowanego.
Taką hipotezę stawia francuski historyk katolicyzmu Martin Dumont.
Obiecał jeszcze w 2001 roku św. Janowi Pawłowi II ówczesny prezydent Ukrainy, Łeonid Kuczma.
Według gazety Mosaico CSI, rozkaz dyktatury został wykonany w nocy 28 stycznia.