Rząd Irlandii oczekuje pełnej współpracy ze Stolicą Apostolską i lokalnym Kościołem katolickim, która zapewniłaby bezpieczeństwo dla dzieci i nieletnich. Czytamy o tym w oświadczeniu z Dublina, które jest oficjalną odpowiedzią na notę Stolicy Apostolskiej z 3 września.
Watykan odpowiedział wtedy na raport dotyczący nadużyć wobec nieletnich w instytucjach kościelnych, do jakich doszło w irlandzkiej diecezji Cloyne. Dokument ten wywołał ostre reakcje zarówno miejscowych polityków, jak i opinii publicznej na Zielonej Wyspie, co spowodowało pogorszenie relacji z Watykanem. Zarzucano stronie kościelnej nieodpowiednie potraktowanie duchownych oskarżonych o nadużycia względem nieletnich oraz brak współpracy z administracją państwową.
Obecnie, jak czytamy w rządowym oświadczeniu, strona irlandzka ma nadzieję, że mimo różnic w poglądach uda się wyciągnąć lekcje z tragicznych błędów i prowadzić dalej konstruktywny dialog z Kościołem. Także w nowym ustawodawstwie dotyczącym bezpieczeństwa dzieci nie pojawią się wcześniejsze pomysły irlandzkiej minister ds. dzieci. Frances Fitzgerald żądała prawnego obowiązku donoszenia o nadużyciach, bez względu na źródło pochodzenia informacji, co obejmowałoby także wiedzę zastrzeżoną „tajemnicy konfesjonału”. Wczoraj irlandzki minister sprawiedliwości Alan Shatter potwierdził, że w nowym prawie nie pojawi się żadne odniesienie do sekretu spowiedzi.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.