Animatorzy misyjni – czym się zajmują i jak do nich dołączyć?

W skali Polski działa około 300-400 osób prężnie zaangażowanych na tym polu, nie wliczając katechetów.

Reklama

Animowanie misyjne to w istocie nadawanie „duszy misyjnej” różnym działaniom podejmowanym w Kościele i konkretnej parafii – wyjaśnił ks. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. To również ważna forma zaangażowania w życie Kościoła, która umożliwia wiernym wspieranie misji nie tylko przez wyjazdy do odległych krajów, ale także poprzez codzienną działalność w swoich parafiach i wspólnotach. Dzięki inicjatywom takim jak Szkoły Animatorów Misyjnych, świeccy i duchowni mają szansę rozwijać swoje talenty, wzmacniać duchowe więzi z misjonarzami oraz inspirować innych do aktywnego uczestnictwa w głoszeniu Ewangelii.

Kim są animatorzy misyjni?

Animatorzy misyjni to osoby, pełniące ważną rolę w propagowaniu działalności misyjnej Kościoła katolickiego. Ich głównym zadaniem jest wspieranie misji poprzez budzenie świadomości, edukowanie oraz organizowanie wsparcia duchowego i materialnego na rzecz misjonarzy pracujących na całym świecie.

Ks. Maciej Będziński podkreślił, że szkolenie animatorów misyjnych, to jedno z kluczowych zadań Papieskich Dzieł Misyjnych. Animatorami misyjnymi mogą zostać osoby świeckie, które często aktywnie działają w swoich parafiach, wspólnotach czy ruchach katolickich. To m.in. nauczyciele, katecheci, czy starsi parafianie, którzy na emeryturze chcą poszerzyć swoją wiedzę i poprowadzić animację misyjną. Mogą być nimi również osoby księża, zakonnicy i zakonnice, pragnący propagować ideę misji w ramach swojej posługi.

Głównym zadaniem animatorów misyjnych jest budowanie świadomości i solidarności z ludźmi żyjącymi w krajach misyjnych m.in. poprzez organizowanie spotkań oraz różnorodnych inicjatyw, które mają na celu przybliżenie tematów związanych z misjami. Zajmują się także przekazywaniem informacji na temat pracy misjonarzy, wyzwań, z jakimi się spotykają, oraz potrzeby zaangażowania w tę działalność. Animatorzy misyjni pomagają w organizacji inicjatyw Papieskich Dzień Misyjnych, takich jak Dzień Misyjny, czy Tydzień Misyjny. Jednym z kluczowych zadań animatorów misyjnych jest propagowanie modlitwy za misje i misjonarzy.

– Animacja misyjna to przede wszystkim uwrażliwianie różnych grup i stowarzyszeń na to, co dzieje się duszpastersko w naszych parafiach. Przykładowo, osoby zaangażowane w Żywy Różaniec przypominają wspólnocie różańcowej, że ich charyzmatem jest modlitwa i wsparcie dla misji. Są także świeccy animatorzy, którzy organizują w parafiach akcje, takie jak „Dzieci komunijne dla misji”, czy „Kolędowanie misyjne”. Posiadamy również specjalną grupę koordynatorów wolontariatu, animatorzy ci stają się opiekunami grup wolontariackich i pracują z młodzieżą – wyjaśnił ks. Będziński.

Jak zostać animatorem misyjnym?

By dołączyć do grona animatorów misyjnych, należy wziąć udział w Szkole Animatorów Misyjnych. To czterodniowy, dwustopniowy kurs, organizowany od 30 lat przez Papieskie Dzieła Misyjne. – Przyjeżdżają do nas osoby, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat misji oraz działań i inicjatyw Papieskich Dzieł Misyjnych. Szkolimy ich i uczymy w tym zakresie. Czasem jesteśmy zapraszani do innych diecezji, aby poprowadzić takie szkolenia. Osobiście byłem w diecezji legnickiej, a przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych uczestniczyli w szkoleniach w diecezji świdnickiej. Diecezja tarnowska organizuje swoje szkolenia dla animatorów misyjnych, podobnie jak archidiecezja gnieźnieńska, która prowadzi własną Szkołę Animatorów Misyjnych – wyjaśnił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.

Duchowny powiedział, że w skali Polski działa około 300-400 osób prężnie zaangażowanych na tym polu, nie wliczając katechetów. – Są to animatorzy, którzy nie pracują w katechezie, ale są aktywnie zaangażowanymi katolikami. Czasami udaje nam się wyróżnić ich za ich zasługi, przyznając medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, nadawany przez Komisję Misyjną, aby docenić ich działania. Jeden z naszych animatorów, który niedawno zmarł, poprosił, aby osoby przybywające na jego pogrzeb zamiast kwiatów przekazały środki na misje w Afryce. To pokazuje, jak wspaniałych ludzi mamy – takich, którzy całym swoim życiem wspierają misje. Animowanie to w istocie nadawanie „duszy misyjnej” różnym działaniom, co oznacza, że grupa modlitewna może stać się przestrzenią wspierania misji poprzez modlitwę i konkretne inicjatywy – podkreślił ks. Będziński.

W tegorocznej edycji Szkoły Animatorów Misyjnych I stopnia, która odbyła się w czerwcu, w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, uczestniczyły 34 osoby z 16 polskich diecezji. W przyszłym roku uczestnicy mogą kontynuować kurs na SAM II stopnia. Były to głównie osoby świeckie oraz pięć sióstr zakonnych. Wśród uczestników znaleźli się katecheci, wolontariusze, studenci, młodzież, a także osoby, które wykonują inne zawody, niezwiązane z katechezą.

I stopień SAM obejmuje poznawanie specyfiki Papieskich Dzieł Misyjnych, instytucji i agend związanych z misjami oraz innych form współpracy misyjnej, takich jak wolontariat „Dzieło na Misji” czy fundacja „Na Krańce Świata”. Na II stopniu SAM uczestnicy pogłębiają zdobytą wiedzę dotyczącą tych tematów oraz formacji.

Animacja misyjna – siła świeckich w Kościele

Ks. Będziński podkreślił, że wierni chętnie włączają się w misyjne inicjatywy. Kiedyś animacja misyjna była głównie dedykowana kapłanom, osobom konsekrowanym i klerykom, obecnie ich miejsce coraz częściej zajmują świeccy. – Dziś na naszych spotkaniach formacyjnych widzimy przede wszystkim świeckich – wspaniałych ludzi, którzy żyją w świecie, są w małżeństwach, rodzinach, a jednocześnie angażują się w dzieło misyjne. To pokazuje, jak ważna i szeroka stała się rola świeckich w działalności misyjnej Kościoła – przyznał.

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych zaprasza wszystkich chętnych na najbliższą edycję Szkoły Animatorów Misyjnych, która odbędzie się w dniach 1-4 lipca w Warszawie. – To wyjątkowa okazja dla tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o misjach, rozwinąć umiejętności metodologiczne oraz poszerzyć swoją formację w zakresie animacji misyjnej. Jeśli ktoś odczuwa pragnienie służby na rzecz misji, nie ignorujmy tego wewnętrznego wezwania. Głoszenie Ewangelii to podstawowa misja Kościoła, a inspiracją do tego działania jest Duch Święty. Choć nie każdy z nas wyjedzie na misje, możemy aktywnie działać w naszych parafiach i wspólnotach jako animatorzy misyjni – zachęcił ks. Będziński.

„Akademia Animacji Misyjnej”

Od przyszłego roku Papieskie Dzieła Misyjne, we współpracy z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ruszy specjalny kurs online pod nazwą „Akademia Animacji Misyjnej”. Jak podkreślił dyrektor PDM będzie to doskonała szansa na zgłębienie tematyki misji oraz animacji misyjnej w formie dostępnej dla każdego. – Zachęcamy do dzielenia się swoimi talentami, zdolnościami i czasem, angażując się w życie parafii. Parafie są sercem Kościoła, a to serce bije w każdym z nas. Im bardziej nasze serca będą misyjne, tym bardziej misyjny będzie nasz Kościół – podsumował ks. Będziński.

Pod hasłem „Idźcie i zapraszajcie wszystkich na ucztę” w niedzielę, 20 października obchodzony był Światowy Dzień Misyjny, nazywany również Niedzielą Misyjną. Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny, obchodzona w Kościele katolickim nieprzerwanie od 1926 roku, jest szczególnym czasem modlitwy za misjonarzy i wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama