Trwający obecnie w Watykanie Synod Biskupów „rozdziela się”
Wszystko po to, aby otworzyć serię pogłębionych przemyśleń na temat niektórych centralnych punktów refleksji, która angażuje uczestników zgromadzenia. Nastąpi to dziś po południu i powtórzy się 16 października wraz z czterema forami teologiczno-pastoralnymi, również otwartymi na udział publiczności w obecności lub za pośrednictwem transmisji na kanałach YouTube Vatican News.
Dzisiejsze fora
Pierwsze dwa fora, które odbędą się dziś między godz. 18:00 a 19:45, będą dotyczyły „Ludu Bożego jako podmiotu misji” - to forum odbędzie się w Aula Magna Kurii Generalnej Jezuitów oraz „Roli i autorytetu biskupa w Kościele synodalnym”, w tym przypadku w Aula Magna Papieskiego Instytutu Patrystycznego Augustinianum.
Udział w pierwszym forum na temat ludu Bożego wezmą: moderator Klara A. Csiszar (profesor teologii pastoralnej, Uniwersytet w Linzu). Prelegenci: Thomas Söding (profesor Nowego Testamentu na Uniwersytecie Ruhr w Bochum), Ormond Rush (profesor religii i teologii na Australijskim Uniwersytecie Katolickim), Donata Horak (profesor prawa kanonicznego w Piacenzy) i Lúcio Andrice Muandula (biskup Xai-Xai w Mozambiku i przewodniczący Konferencji Episkopatu Mozambiku).
W drugim forum na temat roli i autorytetu biskupa wezmą udział: moderator: Anna Rowlands (profesor katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie Durham). Prelegenci: Carlos Maria Galli (profesor Katolickiego Uniwersytetu Argentyny), s. Gloria Liliana Franco Echeverri O.D.N. (przewodnicząca Konferencji Zakonników w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach), Roberto Repole (arcybiskup Turynu), Matteo Visioli (wykładowca prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim).
Fora 16 października
W podobny sposób w przyszłą środę odbędą się dwa inne spotkania teologiczno-pastoralne, jedno na temat „wzajemnych relacji między Kościołem lokalnym a Kościołem powszechnym” w Aula Magna Kurii Generalnej Jezuitów, drugie na temat „sprawowania prymatu i Synodu Biskupów" w Aula Magna Papieskiego Instytutu Patrystycznego Augustinianum.
Oprócz uczestników Synodu, na fora zaproszeni są dziennikarze akredytowani przy Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej oraz wszyscy zainteresowani, w miarę dostępności miejsc.
Każde forum będzie liczyć na obecność teologów, ekspertów w dziedzinie prawa kanonicznego i posługi biskupa, z pierwszą częścią spotkania dostępną dla prelegentów i drugą poświęconą wszelkim pytaniom zadawanym przez publiczność.
Synod z udziałem ekspertów
Fora, jak wyjaśnia komunikat, są odpowiedzią „na potrzebę, która pojawiła się podczas pierwszej sesji XVI Zgromadzenia, aby kontynuować teologiczne, kanoniczne i duszpasterskie pogłębianie znaczenia synodalności dla różnych aspektów wiary Kościoła oraz zaoferować teologom i kanonistom możliwość wniesienia wkładu w prace Zgromadzenia”
Transmisja ze spotkań na żywo z tłumaczeniem symultanicznym - na kanałach YouTube Vatican News
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
W ramach kampanii w dniach 18-24 listopada br. zaplanowano ok. 300 wydarzeń.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.