Izraelscy i hebrajskojęzyczni katolicy przyłączają się do Papieża Franciszka i Kościoła powszechnego w modlitwie, poście i pokucie w intencji pokoju. „Cierpienie nie ma narodowości; łzy matek nie mają flagi. Modlimy się za wszystkie niewinne ofiary tej strasznej wojny - po obu stronach” - powiedział Vatican News ks. Piotr Żelazko, wikariusz patriarchalny św. Jakuba dla hebrajskojęzycznych wspólnot katolickich w Izraelu.
Zjednoczeni w modlitwie w czasie wojny i traumy
W czasie trwającego konfliktu, pośród głęboko zakorzenionej traumy, hebrajskojęzyczne wspólnoty katolickie Izraela zebrały się 5 października w klasztorze Matki Bożej Arki Przymierza w Kiryat Ye'arim na swym dorocznym spotkaniu, podczas którego modlono się o pokój na świecie. Ks. Piotr Żelazko, wikariusz patriarchalny św. Jakuba, powiedział Vatican News: „Tu w Izraelu jest bardzo ciężko. Modliliśmy się za ofiary tej bezprecedensowej przemocy, której byliśmy świadkami 7 października ubiegłego roku i wspominaliśmy, jak wiele przemocy doświadczyliśmy”. Dodał, że spotkanie to było również przygotowaniem do dnia modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie 7 października, w jedności z Papieżem Franciszkiem.
W rozmowie z Vatican News Yefim Faiterberg, ojciec dwóch małych córek z parafii w Jaffie, podkreślił znaczenie spotkań wspólnoty: „Ważne jest, aby nasze dzieci spotykały się z innymi dziećmi o tej samej wierze i stopniowo uczyły się nią żyć. Nasz Kościół ma głębokie pragnienie pomagania ludziom na świecie. Wierzę więc, że my również możemy zmienić świat na lepsze”.
Rok nadziei pośród zmagań
Na spotkaniu katolickich wspólnot była też mowa o bólu i smutku z powodu trwającej wojny. „Jednak pośród tego rozdarcia, hebrajskojęzyczni katolicy nie tracą nadziei na pokój i uzdrowienie, znajdując oparcie w swej głębokiej wierze i w obietnicach Boga” - powiedział ks. Żelazko.
Hebrajskojęzyczni katolicy jednoczą się ze społeczeństwem izraelskim, które w tych dniach świętuje Nowy Rok. „Kiedy wkraczamy w Nowy Rok, w duchu Rosz ha-Szana, nasze modlitwy wykraczają poza nasze wspólnoty i obejmują wszystkich. Mamy nadzieję na pokój, uzdrowienie i odnowę dla wszystkich. To wszystko leży nam na sercu” - podkreśliła Monika Faes, koordynator duszpasterski w Wikariacie św. Jakuba.
Katolicy hebrajskojęzyczni zakończą dzień modlitwy i postu w intencji pokoju Mszą św. w intencji wszystkich ofiar wojny, sprawowaną przez wikariusza patriarchalnego w Jerozolimie.
Łącząc się z żydowskimi korzeniami
Hebrajskojęzyczne wspólnoty katolickie w Izraelu są wyjątkowe ze względu na ich głęboki związek z kulturą i językiem hebrajskim, jednocząc katolików z różnych środowisk, którzy żyją na skrzyżowaniu chrześcijaństwa i judaizmu. Celebrują oni swoją chrześcijańską wiarę w języku hebrajskim i odkrywają głęboki związek między chrześcijaństwem a judaizmem.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).