Choć w ostatnich dziesięcioleciach demokracja rozprzestrzeniła się na całym świecie to dziś zadaje się cierpieć na niebezpieczną chorobę, jaką jest demokratyczny sceptycyzm – napisał papież we wprowadzeniu do antologii swych tekstów na temat demokracji.
Wyjaśnia, że sceptycyzm ten wynika z trudności, jakie ma dziś demokracja z radzenia sobie ze złożonością współczesnych czasów.
Franciszek podkreśla jednak, że niezaprzeczalną wartością demokracji jest bycie razem, fakt, że wspólnie stawiamy czoła wyzwaniom. „Problemy, z którymi się borykamy – pisze Papież - należą do wszystkich i dotyczą wszystkich. Demokracja to dyskutowanie o nich razem i świadomość, że tylko razem możemy znaleźć rozwiązanie tych problemów. Ponieważ w społeczności takiej jak ludzka, człowiek nie ratuje się sam”. I to właśnie, jak podkreśla Ojciec Święty, jest sercem demokracji: fakt, razem jest lepiej, ponieważ samotnie jest gorzej i smutniej. „Razem oznacza – pisze Papież - że jeden plus jeden to nie dwa, ale trzy, ponieważ uczestnictwo i współpraca tworzą to, co ekonomiści nazywają wartością dodaną, tj. pozytywne i niemal konkretne poczucie solidarności”.
Franciszek zaznaczył, że to właśnie uczestnictwo jest istotą demokracji. W reżimie dyktatorskim nikt w niczym nie uczestniczy, wszyscy biernie się przyglądają – przypomniał Papież, dodając, że uczestnictwo jest też wymogiem demokracji. Nie wolno być biernym, trzeba spełnić swoją powinność, konfrontować się, wnosić swój udział, własne ideały, pytania. Mówiąc o kwestiach, które wymagają dziś takiego demokratycznego zaangażowania, wspomniał o wyzwaniu migracji, demograficznej zimie i pokoju.
Wydana przez watykańskie wydawnictwo LEV i dziennik „Il Piccolo” antologia papieskich tekstów nosi tytuł: „Al cuore della democrazia – W sercu demokracji”. Została opracowana z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech, który odbywa się w Trieście i w którego zakończeniu Franciszek weźmie jutro udział.
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.