Ojciec Święty zachęcił do budowania Europy narodów i przywrócenia Staremu Kontynentowi jego ewangelicznej limfy. Papież pisze o tym w przesłaniu na odbywające się od 25 lat Międzynarodowe Dni św. Kolumbana.
Papież podkreśla, że życie św. Kolumbana jest wezwaniem do tego, by nie tracić swej chrześcijańskiej tożsamości. Zachęca do budowania Europy narodów, otwartej na dialog i spotkanie z innymi cywilizacjami, zjednoczonej w różnicach, w której wspólnoty kościelne i cywilne nie tracą swojej tożsamości i nie rozpływają się „w homogenizującej globalizacji, na łasce dominujących mocarstw”. Papież ma nadzieję, że „ewangeliczna limfa”, ta sama, którą przed wiekami przynieśli na terytoria Starego Kontynentu irlandzcy mnisi, naśladowcy wielkiego opata świętego Kolumbana, może zostać wzmocniona również w dzisiejszej Europie.
Papież podkreśla, że organizowane od 25 lat Dni św. Kolumbana przyczyniły się do utkania sieci duchowej i kulturowej przyjaźni. Zauważa, że to wydarzenie jest czymś więcej niż historyczno-folklorystycznym spotkaniem. Jest ono wezwaniem do promowania wiedzy o św. Kolumbanie i jego dziedzictwie, jako bogactwie na dzisiejsze czasy, zarówno w sferze kościelnej, jak i cywilnej. Franciszek zauważa, że irlandzki opat i misjonarz na wiele do powiedzenia Europie zanurzonej w praktycznym materializmie i neopogaństwie.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).