Rodzina ikoną Trójcy

W niedzielnej homilii abp Henryk Hoser zwrócił uwagę, że Trójca Przenajświętsza to najbardziej pierwotna, tworząca świat struktura miłości, a „rodzina ma być ikoną Trójcy Przenajświętszej, gdzie jest jednakowa natura, przy różności osób”.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser przewodniczył uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Wielgolesie, gdzie odbył się  przedrekolekcyjny dzień wspólnoty gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. W dorocznym spotkaniu wziął udział moderator generalny oazy Ks. Adam Wodarczyk.

– Bóg rodzi Syna i razem od Nich pochodzi Duch miłości, Duch Stworzyciel. Będąc Miłością Bóg stwarzając człowieka również i jego ukształtował jako strukturę miłości – mówił bp warszawsko-praski. Nawiązując do „Listu Jana Pawła II do Rodzin” powiedział, że stworzenie człowieka mężczyzną i kobietą oraz przeznaczenie ich dla siebie jest już pierwszym etapem obrazu Bożego w człowieku, ponieważ tworzy wspólnotę osób. A istniejące między nimi różnice sprawiają, że powinni oni stawać się dla siebie darem, a nie przeszkodą i nieszczęściem. „Na tym polega prawdziwa miłość” – podkreślił hierarcha. Przypomniał, że rodzina ma być ikoną Trójcy Przenajświętszej, gdzie jest jednakowa natura, przy różności osób. „Tam Bóg Ojciec, Jezus Chrystus i Duch Święty, a na ziemi ojciec, matka i dziecko” – tłumaczył kaznodzieja.

Wskazując na przykład Najświętszej Maryi Panny abp Hoser powiedział, że jest Ona „najpiękniejszym obrazem Boga w człowieku”. „Będąc jednocześnie Córką Boga Ojca, Matką Syna Bożego i Oblubienicą Ducha Świętego, jest w ścisłej łączności z całą Trójcą Świętą”.
Odnosząc się do dyskusji na temat walki o równość płci, abp Hoser zaznaczył, że Katolicy już dawno zdają sobie sprawę, że mężczyzna i kobieta są równi w miłości, podobnej do miłości stwórcy. A wszystkie dyskusje o feminizmie nie mają sensu w perspektywie naszej wiary” - dodał bp warszawsko-praski.

Hierarcha zachęcał także małżonków aby wracali do łaski początku. – Czerpiąc siły z tego źródła kształtujcie swoje życie tak aby było ono odbiciem miłości Bożej – apelował. I jak dodał – Tym co powoduje że jesteśmy do niej zdolni jest specyficzna łaska sakramentu małżeństwa”.

W trakcie dnia wspólnoty do „Domowego Kościoła” wstąpiło 20 małżeństw. Zmieniła się także para diecezjalna. Miejsce Gabrieli i Ryszarda Królewskich zajęli państwo Puźnieccy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7