Naukowcy datują rękopis na IV–V wiek.
Papirolodzy rozszyfrowali fragment manuskryptu jako najwcześniejszą zachowaną kopię Ewangelii Dzieciństwa Tomasza, która opisuje dziecięce lata Jezusa. Naukowcy datują rękopis na IV–V wiek, poinformował Instytut Chrześcijaństwa i Starożytności Uniwersytetu Humboldta (HU) w Berlinie. Ewangelia mówi o dzieciństwie Jezusa i jest zaliczana do tzw. apokryfów Nowego Testamentu. Nie zostały one uwzględnione w Biblii, ale ich historie były bardzo popularne i szeroko rozpowszechnione w starożytności i średniowieczu.
Z informacji wynika, że od kilkudziesięciu lat fragment papirusu w języku greckim o numerze inwentarzowym P.Hamb.Graec. 1011 leżał niezauważony w Bibliotece Państwowej i Uniwersyteckiej Carla von Ossietzky'ego w Hamburgu. Odkrycia dokonali papirusolodzy Lajos Berkes z Instytutu Berlińskiego i jego kolega Gabriel Nocchi Macedo z Uniwersytetu w Liège w Belgii.
„Fragment jest niezwykle interesujący dla badań” – wyjaśnił Berkes, asystent naukowy na Wydziale Teologicznym HU. „Z jednej strony dlatego, że udało nam się datować go na IV-V wiek, co czyni go najwcześniejszym znanym egzemplarzem. Z drugiej strony, ponieważ udało nam się uzyskać nowy wgląd w przekaz tekstu” - powiedział. Do tej pory za najwcześniejszą grecką wersję tekstową Ewangelii Tomasza uważano kodeks z XI wieku.
Prawdopodobnie po raz pierwszy Ewangelia została spisana w II wieku naszej ery. „Nasze odkrycia dotyczące tej późnoantycznej greckiej kopii dzieła potwierdzają obecną ocenę, że Ewangelia Dzieciństwa według Tomasza została pierwotnie napisana w języku greckim” – zaznaczył Nocchi Macedo. Fragment o wymiarach około 11 na 5 centymetrów zawiera pozostałości 13 linii greckich liter, po około 10 liter w linii, i pochodzi z późnoantycznego Egiptu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).