– Udział w tej konferencji jest odpowiedzią na wezwanie, żeby światu, takiemu jaki jest, nieustannie pokazywać Boga – powiedział bp Krzysztof Wętkowski podczas homilii 27 kwietnia, w drugim dniu ogólnopolskiej konferencji naukowo-duszpasterskiej „Tata i Mama od poczęcia! Rodzicielstwo prenatalne”, która miała miejsce w Wyższym seminarium duchownym we Włocławku.
Dwudniowa konferencja rozpoczęła się 26 kwietnia Mszą św. we włocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP.
W homilii bp Śmigiel ukazał wartość ludzkiego życia, które jest darem Boga i jako takie powinno być przyjmowane. Przytaczając nauczanie papieża Franciszka, przypomniał, że każde dziecko rozwijające się w łonie kobiety, jest realizacją odwiecznego planu Boga Ojca i Jego miłości.
W dalszej części wskazał na niebezpieczeństwa zagrażające ludzkiej godności, gdzie na pierwszym miejscu wymienił aborcję. W tym kontekście podkreślił, że „nie ma prawa do aborcji, ale jest prawo do życia”. – Zasmuca fakt, że to prawo bywa lekceważone – powiedział duchowny. W dalszej kolejności wskazał na ubóstwo, przemoc i patologie, które uwłaczają godności człowieka.
Kończąc, bp Śmigiel przypomniał, że każdy człowiek od poczęcia nie tylko zasługuje na życie, ale jest powołany do tego, by żyć. – Każdy człowiek, od poczęcia, ma swoją godność, której nikt i nic nie może odebrać – podkreślił.
W drugim dniu konferencji Eucharystii w seminaryjnym kościele św. Witalisa przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski. W homilii biskup włocławski zaznaczył, że trwające sympozjum jest pozytywnym wykładem na temat życia ludzkiego oraz próbą postawienia diagnozy zastanej rzeczywistości, by w konsekwencji znaleźć rozwiązanie problemu. – Stajemy wobec problemu społeczeństwa niereligijnego, z czym chrześcijaństwo do tej pory się nie mierzyło – mówił bp Wętkowski, dodając, że panująca ideologia przeczy rozumowemu podejściu do świata, człowieka i klimatu. – Jest to budowanie świata nie tylko bez Boga, ale też i bez rozumu – stwierdził duchowny.
W dalszej części hierarcha zaproponował właściwe postawy wobec tej sytuacji. – Próba zgromadzenia wokół idei świętości życia ludzi o różnych przekonaniach, którzy podzielają ten pogląd i tworzenie prawa, które chroni życie, oraz droga Ewangelii – powiedział biskup, wyjaśniając, że istotą tej drogi jest pokazywanie światu Boga, który jest dobry, który jest miłością i pragnie życia każdego swojego dziecka.
Na zakończenie przypomniał właściwe znaczenie ewangelizacji. – Ewangelizacja nie polega na przekonywaniu innych do jakichś poglądów, ale na tym, że ktoś się zachwyca życiem człowieka wierzącego i pragnie żyć tak samo – wyjaśniał.
W części wykładowej, która miała miejsce w auli włocławskiego WSD, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładów, m.in. „Teologia ciała Karola Wojtyły/Jana Pawła II na nowo odczytana”, ks. dr. hab. Jarosława Jęczenia (KUL); „Ideologia gender jako zagrożenie dla rodzicielstwa”, ks. prof. dr. hab. Dariusza Oko (UPJPII); „Postulaty reinterpretacji encyklik Humane vitae i Veritatis splendor. Ocena krytyczna”, ks. prof. dr. hab. Pawła Bortkiewicza (AKSiM). Uczestnikom przybliżono także działalność istniejących na terenie diecezji włocławskiej ośrodków, które pomagają w leczeniu niepłodności oraz prowadzą opiekę perinatalną.
Konferencji towarzyszą wystawy promujące kulturę życia i filmy pro-life.
Organizatorami wydarzenia były: Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Fundacja Rozwoju KUL, WSD we Włocławku oraz miejscowe centrum pomocy rodzinie i diecezjalne duszpasterstwo rodzin.
Wychowanie seksualne zgodnie z Konstytucją pozostaje w kompetencjach rodziców, a nie państwa”
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.