Ruch Focolari świętuje 20-lecie jednego z najbardziej oryginalnych pomysłów swej założycielki, Chiary Lubich. Rzecz jest o tyle nietypowa, że dotyczy gospodarki. Po upadku komunizmu Lubich zaproponowała powstanie przedsiębiorstw, których celem nie będzie rozwijanie kapitału, lecz szeroko pojęte dobro wspólne. Dochód takich przedsiębiorstw dzieli się na trzy równe części i przeznacza odpowiednio na rozwój firmy, pomoc ubogim i promocję kulturalną.
W ubiegłą niedzielę w Sao Paulo w Brazylii odbył się międzynarodowy kongres poświęcony funkcjonowaniu firm, które zastosowały model zaproponowany przez Chiarę Lubich. Jest ich w sumie 800. Zgodnie z tradycją Ruchu Foclolari zaproszono też przedstawicieli różnych religii i środowisk społecznych. W tym kontekście mówiono o aktualnej sytuacji gospodarki na świecie. O wprowadzenie w dyskusję poproszono byłego szefa Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju prof. Rubensa Ricupero.
Brazylijski ekonomista zauważył, że dochodzi dziś do radykalnej reorganizacji światowej gospodarki. Kraje najbogatsze uwikłały się w kryzys. Coraz większe znaczenie zyskują natomiast nowe potęgi gospodarcze, do których zaliczył on Chiny, Indie, Brazylię, Meksyk i Turcję. Niepokojącym zjawiskiem jest natomiast postępująca dominacja świata finansowego nad gospodarką, poza wszelką kontrolą ze strony społeczeństwa.
Uwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”.
Spotkanie miało miejsce w Domu Metropolity, rezydencji zwierzchnika PKU.
Inicjatywę zauważył papież Franciszek i wyraził kolędnikom uznanie.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.