Gdy na spotkaniu synodalnym w Rzymie opowiedziałem o skali uczestnictwa w procesie synodalnym w naszym Kościele, wielu było pod wrażeniem i dopytywało o szczegóły – mówi bp Paolo Martinelli, wikariusz apostolski Arabii Południowej.
Jak wyjaśnia, zebrano ponad 100 tys. odpowiedzi w ramach ankiety synodalnej, a wiele z nich było refleksjami grup lub wspólnot. To zaangażowanie było zaskoczeniem dla wszystkich, bo Kościół na Półwyspie Arabskim to mozaika narodowości.
Bp Martinelli dodaje, że synod jest kontynuowany, co umożliwia struktura koordynatorów powstała przy etapie lokalnym.
W tym roku miejscowa wspólnota przeżywa też jubileusz z okazji 1500-lecia śmierci męczeńskiej św. Aretasa i towarzyszy. Dla nas bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że przybywając tutaj, nie jest się po prostu migrantem, lecz staje się częścią Kościoła o bardzo długich korzeniach – podkreśla w tym kontekście bp Martinelli.
Choć jedność w różnorodności jest pięknym postulatem, to jednak wcielenie jej w życie stanowi bardzo konkretne wyzwanie. Tymczasem, jak zaznacza bp Martinelli, w wikariacie apostolskim Arabii Południowej żyją wierni z ponad stu krajów, którzy przynoszą z sobą różnorodne języki, kultury, a nawet tradycje duchowe.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.