Papież do Uniwersytetu Notre Dame: pomóżcie studentom marzyć umysłem, sercem i rękami

Papież Franciszek spotkał się z profesorami, pracownikami i studentami Uniwersytetu Notre Dame z USA. Zaprosił wykładowców, aby pomogli uczniom osiągnąć ich marzenia poprzez formację intelektualną, przepełnioną wiarą.

Reklama

„Oto sekret edukacji: myślimy to, co czujemy i robimy; czujemy to, co myślimy i robimy; i robimy to, co czujemy i myślimy” – powiedział Papież Franciszek podsumowując swoją wizję misji edukacyjnej. Zwrócił także uwagę na to, co nazywa „trzema językami edukacji: głową, sercem i rękami”. Podkreślił, że te trzy elementy osoby ludzkiej stanowią rdzeń edukacji katolickiej i jej cel, jakim jest pomoc młodym ludziom w osiągnięciu dojrzałości i pełni.

Zdolności intelektualne

Papież Franciszek powiedział, że katolickie uniwersytety, takie jak Notre Dame, prowadzą studia i badania w celu rozwoju wiedzy, często stosując podejście interdyscyplinarne. „Te wysiłki edukacyjne podejmowane przez instytucje katolickie – powiedział – opierają się na silnym przekonaniu o wewnętrznej harmonii wiary i rozumu, z której wypływa znaczenie chrześcijańskiego przesłania dla wszystkich dziedzin życia osobistego i społecznego”. 

Ojciec Święty zachęcił wychowawców Notre Dame, aby pomagali uczniom rozwijać ich „głowę”, czyli zdolności umysłowe, poprzez głębsze docenianie zarówno uczenia się w ogóle, jak i bogactwa katolickiej tradycji intelektualnej.

Marzenia serca

Serce jest siedzibą mądrości i wiary w tradycji judeochrześcijańskiej – wskazuje papież Franciszek. Dodaje, że edukacja katolicka powinna pomagać uczniom w kultywowaniu otwartości na trzy transcendencje: prawdę, dobro i piękno. Papież zapytał katolickich wychowawców z Notre Dame, czy „pomagają młodym ludziom marzyć?” 

W tym kontekście zachęcił także do promowanie dialogu i kultury spotkania „aby wszyscy mogli nauczyć się uznawać, doceniać i kochać każdą osobę jako brata lub siostrę, a przede wszystkim jako ukochane dziecko Boże”. Podkreślił rolę religii w kształceniu ludzkich serc w sposób, który pomoże uczniom odnowić społeczeństwo i stawić czoła życiowym wyzwaniom.

Ręce w służbie ludziom

„Ręce”, czyli aktywny i charytatywny aspekt osoby ludzkiej reprezentują cel edukacji katolickiej – wskazał Papież. Poprzez nasze działania, dodał, jesteśmy wezwani do budowania lepszego świata poprzez nauczanie wzajemnego współistnienia, braterskiej solidarności i pokoju. „Nie możemy pozostać w murach lub granicach naszych instytucji, ale musimy starać się wyjść na peryferie i spotkać i służyć Chrystusowi w naszych bliźnich” – podkreślił. Docenił również wysiłki uniwersytetu mające na celu rozbudzenie wśród studentów inicjatyw do wychodzenia naprzeciw potrzebom społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji.

Charakter i tożsamość uniwersytetu

Papież Franciszek zakończył audiencję z przedstawicielami Uniwersytetu Notre Dame, dziękując im za służbę na rzecz utrzymania „wyjątkowego charakteru i tożsamości” uczelni. „Niech wasz wkład w życie tej instytucji nadal wzmacnia jej dziedzictwo solidnej edukacji katolickiej i pozwoli uniwersytetowi być, jak pragnął wasz założyciel, ojciec Edward Sorin potężnym środkiem dobra w społeczeństwie” – powiedział Ojciec Święty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7